News

„ahat-ilī – siostra bogów” Alka Nowaka koncertowo podczas Katowice Kultura Natura

„ahat-ilī – siostra bogów” Alka Nowaka koncertowo podczas Katowice Kultura Natura

17 / 05 / 2021

Katowice Kultura Natura, jeden z flagowych katowickich festiwali muzyki klasycznej, już po raz szósty zgromadzi w sali NOSPR znakomitych artystów z całego świata. Temat przewodni tegorocznej edycji to „Tęsknota i pragnienie”. Jednym z festiwalowych wydarzeń będzie koncertowe wykonanie opery AHAT-ILĪ – SIOSTRA BOGÓW Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk. To wyjątkowe wydarzenie, zwłaszcza że płyta z premierową rejestracją opery, wydana przez ANAKLASIS, ubiega się o zwycięstwo w tegorocznej edycji Fryderyków.

Olga Tokarczuk napisała libretto na podstawie swojej powieści Anna In w grobowcach świata. Powstał tekst oparty na znanym micie o zejściu do podziemi i konsekwencjach tamtejszych zdarzeń, w którym to człowiek jest głównym bohaterem, a jego tęsknoty i pragnienia stają się ważnym elementem akcji. Tekst wziął na warsztat Aleksander Nowak, jeden z najbardziej rozchwytywanych kompozytorów współczesnych. Powstała opera, w której język współczesny splata się z językami przeszłości, ale też ukazane jest ścieranie się porządku boskiego z ludzkim. Tematyka utworu i rozważania będące osnową dzieła znakomicie wpisują je w tematykę tegorocznego festiwalu Katowice Kultura Natura.AHAT-ILĪ – SIOSTRA BOGÓW od prawykonania w 2018 roku podbija serca słuchaczy i zachwyca krytyków. Wydanie dzieła na nośniku Blu-ray przez wytwórnię ANAKLASIS, działającą przy Polskim Wydawnictwie Muzycznym, przyczyniło się do rozpowszechnienia tego wyjątkowego utworu. Krążek został nominowany do tegorocznej nagrody muzycznej Fryderyk, ubiegając się o zwycięstwo w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa.

Podczas koncertu z NOSPR 21 maja o godz. 19:30 w rolę tytułową Ninszubur wcieli się Urszula Kryger. Joanna Freszel wystąpi jako bogini życia Inanna, Ewa Biegas jako siostra Inanny, bogini śmierci Ereszkigal, a Jan Jakub Monowid jako kochanek Inanny, Dumuzi. Sebastian Szumski, Bartłomiej Misiuda i Szymon Kobyliński to w operze bogowie-ojcowie. Towarzyszyć im będzie, przygotowany przez Annę Szostak-Myrczek, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, prowadzona przez Maestro Marka Mosia.

Koncert dostępny będzie w streamingu na Facebooku PWM, ANAKLASIS oraz NOSPR, a także na kanale NOSPR na YouTube. Zainteresowani oglądaniem wydarzenia w plenerze będą mogli brać udział w wydarzeniu transmitowanym na ekranie ustawionym przy budynku NOSPR.

Blu-ray z rejestracją opery AHAT-ILĪ – SIOSTRA BOGÓW oraz inne krążki od ANAKLASIS dostępne są w stacjonarnej księgarni PWM, na pwm.com.pl, swiatksiazki.pl, a także w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.

www.pwm.com.pl/anaklasis

www.facebook.com/anaklasisrecords

Przewiń do góry