Aktualności

Spotkanie z Agatą Zubel w Goethe-Institut w Krakowie

Spotkanie z Agatą Zubel w Goethe-Institut w Krakowie

09 / 11 / 2022

Agata Zubel to jedna z najbardziej rozchwytywanych polskich kompozytorek i śpiewaczek. Jaka jest poza sceną? Będą się o tym mogli dowiedzieć uczestnicy spotkania w krakowskim Goethe-Institut. Rozmowę z charyzmatyczną artystką poprowadzi dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy, wydawca utworów kompozytorki. Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat muzyki, literatury i procesu twórczego jednej z najbardziej interesujących artystek swojego pokolenia. Będzie to też okazja do obejrzenia rejestracji jednego z jej najważniejszych dzieł – Bildbeschreibung do tekstu wybitnego niemieckiego dramaturga Heinera Müllera.
 

Literacki Opis obrazu
Heiner Müller, zainspirowany obrazem Emilii Kolewej, bułgarskiej studentki scenografii, napisał dramat złożony z jednego zdania zajmującego aż 8 stron, podzielonego wyłącznie przecinkami, średnikami i dwukropkami. Ten właśnie tekst stał się podstawą utworu Agaty Zubel, która tak komentowała Bildbeschreibung: „W dźwięku to przedsięwzięcie jest dla mnie inspirujące. Chcę się go podjąć. Cała ta zamrożona w czasie sytuacja dramatyczna, ta zatrzymana chwila, aż się prosi o dopełnienie jej nierealnego bytu muzyką. […] Zaplanowana droga przez zakomponowaną muzycznie przestrzeń to przejście przez obraz”.


Obraz opisany muzyką
Skomponowana na zamówienie Klangforum Wien i Instytutu Adama Mickiewicza w 2016 roku i wykonywana przez Agatę Zubel opera na dwa głosy, zespół instrumentalny i elektronikę, powstała do tekstu wspomnianego eksperymentalnego dramatu Heinera Müllera. Bildbeschreibung (czyli Opis obrazu) to jedno zdanie, które z pozornie trywialnego przedstawienia namalowanych postaci i przedmiotów wysnuwa pytania natury egzystencjalnej i podsuwa niełatwe odpowiedzi. Polska premiera utworu miała miejsce w 2018 roku podczas festiwalu „Warszawska Jesień” – jednego z najważniejszych na świecie wydarzeń z muzyką najnowszą. Śpiewającej kompozytorce partnerował na scenie znakomity baryton Frank Wörner oraz zespół Klangforum Wien pod dyrekcją Titusa Engela. 


Bildbeschreibung w ANAKLASIS
Rejestracja warszawskiej premiery została wydana w formacie Blu-ray przez ANAKLASIS – markę fonograficzną Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Płyta o numerze ANA002AV zasila serię IMAGES, w ramach której dokumentowane są najciekawsze realizacje znaczących dzieł scenicznych ostatnich lat, pozwalając odbiorcom cieszyć się znakomitą polską muzyką w najlepszej jakości obrazu i dźwięku 5.1. Na krążku znalazł się także film dokumentalny Słowa jak dźwięki w reżyserii Jana Sosińskiego. To portret artystki ukazujący ją nie tylko jako wizjonerską kompozytorkę, ale także wokalistkę, dla której nie ma wykonawczych granic. 


Na spotkanie 16 listopada o godz. 18:30 zapraszamy do Goethe-Institut w Krakowie przy ul. Podgórskiej 34, gdzie będzie także możliwość kupienia publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Przewiń do góry