Aktualności

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

15 / 10 / 2019
Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.

Muzyka to specyficzna, bo rozgrywająca się w czasie dziedzina sztuki. Muzyka współczesna jest dodatkowo w trudnej sytuacji, bo zbyt wiele czasu nie ma – nowość w mgnieniu oka staje się tradycją, buntownik strażnikiem ładu, a rewolucja wyhamowuje do ewolucji. Łatwo można przeoczyć ten najbardziej twórczy moment, czas fermentu i stawania się nowego w sztuce

Łatwo doceniać muzykę współczesną, kiedy już staje się klasyką, ale po co zwlekać? Odpowiedzią na oczekiwania twórców i potrzeby publiczności jest nowe wydawnictwo płytowe powstałe pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS. Nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza „załamanie światła”, ale ma również swoją muzyczną manifestację – to modyfikacja stóp rytmicznych polegająca na przestawianiu ich elementów. Tytuł Anaklasis nosi utwór Krzysztofa Pendereckiego z 1959 roku, wykorzystujący tę koncepcję w praktyce.

Szeroko zakrojony repertuar ANAKLASIS obejmuje polską muzykę XX i XXI wieku, utwory uznanych kompozytorów i wykonawców, wybitne dzieła. Celem wydawnictwa jest popularyzacja muzyki współczesnej wśród odbiorców poszukujących, otwartych, gotowych na wyzwania, ale niekoniecznie wcześniej zainteresowanych takim repertuarem.

Katalog ANAKLASIS podzielony będzie na serie wydawnicze porządkujące najciekawsze zjawiska związane z muzyką współczesną.
  • PORTRAITS – monograficzna prezentacja dorobku współczesnych kompozytorów polskich XX i XXI wieku.
  • SOUNDS – spojrzenie na muzykę współczesną przez pryzmat jej wybitnych interpretatorów i ich instrumentów.
  • REVISIONS – eksperymenty, przekroczenia, przewroty – prezentacja dorobku kompozytorów wywodzących się z innych muzycznych światów, np. elektroniki lub muzyki improwizowanej.
  • HERITAGE – nieznane szerzej skarby z archiwów Polskich Nagrań i Polskiego Radia.
  • IMAGES – wydawnictwa audio-wideo, w tym rejestracje spektakli operowych i koncertów oraz muzyczne filmy dokumentalne.

Pod szyldem ANAKLASIS do końca tego roku ukaże się dziewięć tytułów.

Działalność nowej wytwórni płytowej inaugurujemy koncertem specjalnym, podczas którego usłyszymy program z albumu, który ukaże się w ramach serii REVISIONS: nowe, oryginalne ujęcie pieśni Stanisława Moniuszki w autorskich opracowaniach Cezarego Duchnowskiego. Projekt E-ŚPIEWNIK, bo o nim mowa, to współczesna interpretacja doskonale znanych utworów w wykonaniu cenionej i rozchwytywanej w kraju i na świecie kompozytorki, niedoścignionej mistrzyni głosu Agaty Zubel, znakomitego wiolonczelisty Andrzeja Bauera oraz odpowiedzialnego za warstwę elektroniki kompozytora Cezarego Duchnowskiego. E-ŚPIEWNIK ukaże w nowym świetle walory artystyczne i potencjał polskiej pieśni romantycznej.

Koncert promujący ANAKLASIS odbędzie się 22 listopada o godz. 20 w Małej Warszawie (ul. Otwocka 14, Warszawa). Bilety na to wydarzenie będą w sprzedaży od 22 października za pośrednictwem goingapp.pl oraz w dniu wydarzenia (na godzinę przed koncertem) w Małej Warszawie. Do zobaczenia.

Przewiń do góry