Aktualności

Premiera opery Drach Aleksandra Nowaka Wydarzeniem Roku!

Premiera opery Drach Aleksandra Nowaka Wydarzeniem Roku!

09 / 11 / 2020
7 listopada 2020 roku podczas uroczystej Gali na antenie TVP Kultura ogłoszono laureatów 10 edycji nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020. Wydarzeniem Roku okrzyknięto premierę opery Drach. Dramma per musica Aleksandra Nowaka podczas Festiwalu AUKSODRONE. Dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Szczepana Twardocha, opartego na jego głośnej powieści zostało docenione – za podkreślenie wymiarów lokalnych w oddziaływaniu uniwersalnym, za siłę przekazu muzycznego i kulturowego.

Dramat muzyczny rozpisany na głosy, klawesyn, smyczki, looper oraz… smoka. Zamówiony przez Filipa Berkowicza, kuratora festiwalu AUKSODRONE w Tychach, gdzie miał swoje prawykonanie. Utwór będący fascynującym zderzeniem wrażliwości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki współczesnej i znakomitego pisarza, nagradzanego i przede wszystkim czytanego w Polsce i na świecie. Obaj są synami tej ziemi, więc Drach Nowaka i Twardocha nie sprowadza śląskości do naskórkowo potraktowanego folkloru, ale sięga znacznie głębiej – pod ziemię uformowaną z błota i węgla, miłości i trupów oraz do kolektywnej podświadomości, gdzie żyje Drach. Stwór (smok), który wszystko widzi, czuje i słyszy. Dzięki niemu miejsca i byty szczególne, lokalne, swojskie przenoszą się w uniwersalną sferę mitu.

Dramat opowiedziany został w trzech językach: po polsku, śląsku i niemiecku. A właściwie czterech, bo muzyka dopowiada swoją własną narrację, lawirującą pomiędzy barokiem a modernizmem. W partiach solowych usłyszymy Joannę Freszel, Jana Jakuba Monowida i Sebastiana Szumskiego z towarzyszeniem AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy oraz Marcina Świątkiewicza (klawesyn).

Organizatorem Gali 10 edycji nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020 był Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura. Partnerem Program 2 Polskiego Radia. Więcej: www.koryfeusz.org.pl.

Dzieło Drach. Dramma per musica - sygnowane marką ANAKLASIS - zostało wydane w formie płyty CD oraz na winylu i jest dostępne w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych oraz na wirtualnych półkach sieci empik. Polecamy!
Przewiń do góry