Aktualności

DRACH. DRAMMA PER MUSICA O!Lśnieniem 2021 roku!

DRACH. DRAMMA PER MUSICA O!Lśnieniem 2021 roku!

05 / 03 / 2021

Duet Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch zatriumfował podczas tegorocznej, piątej już edycji plebiscytu O!Lśnienia Onetu w kategorii Muzyka Klasyczna i Jazz. Okrzyknięty O!Lśnieniem Roku DRACH. DRAMMA PER MUSICA powstał na zamówienie festiwalu AUKSODRONE i swoją premierę miał podczas trzech festiwalowych dni w Tychach w 2019 roku. Rok później dzieło ukazało się na nośniku CD i LP, otwierając tym samym nową, czarną serię OPERA od ANAKLASIS.

Dramat muzyczny będący adaptacją bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha z 2014 roku jest efektem współpracy pisarza, który adaptował swój tekst na libretto, i związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytora, Aleksandra Nowaka, który tak wspomina pracę nad muzyczną wersją Dracha:

– Pierwszy raz intensywnie pomyślałem o tym, żeby namówić Szczepana do współpracy na gruncie szeroko rozumianej opery czy dramatu po przeczytaniu jego Morfiny. Praca ze Szczepanem przy DRACHU ułożyła się od początku bardzo dobrze, nie wymagała wielu negocjacji między nami. Ja starałem się klarownie wyłożyć pewne elementy swojego rozumienia tekstu, który mógłby towarzyszyć muzyce, a Szczepan te moje sugestie wziął pod swoją uwagę i zrealizował w sposób, którego nie mógłbym sobie lepiej wymarzyć.Fot. Bartek Barczyk

Tego samego zdania, co kompozytor, byli internauci głosujący w tegorocznej edycji plebiscytu O!Lśnienia. Jego wyniki zostały ogłoszone 5 marca, a uroczystość transmitowano na żywo za pomocą platformy PLAY KRAKÓW oraz na stronie głównej portalu Onet. Tych, którzy nie mieli możliwości śledzenia wydarzenia, zachęcamy do obejrzenia retransmisji gali już 6 marca o godz. 15:50 w TVN.

DRACH. DRAMMA PER MUSICA od ANAKLASIS na CD i winylu dostępny jest w księgarni i sklepie internetowym PWM, na wirtualnych półkach sieci Empik oraz w serwisach streamingowych.


Projekt powstał we współpracy z Miastem Tychy, AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy oraz festiwalem AUKSODRONE. Partnerem wydania albumu DRACH. DRAMMA PER MUSICA jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Przewiń do góry