Aktualności

Fryderyki 2022: 5 nominacji dla albumów ANAKLASIS!

Fryderyki 2022: 5 nominacji dla albumów ANAKLASIS!

24 / 03 / 2022

Poznaliśmy dziś nominowanych do najważniejszych polskich nagród rynku fonograficznego – Fryderyków 2022. Wśród tegorocznych nominacji znalazły się, podobnie jak w roku ubiegłym, aż 4 krążki sygnowane znakiem ANAKLASIS. To już trzeci raz, kiedy wytwórnia płytowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zostaje wyróżniona nominacjami do tej prestiżowej nagrody.

Do edycji konkursu napłynęło ponad 2 000 zgłoszeń, spośród których jury złożone z ponad 1 600 twórców, wykonawców, profesjonalistów z branży fonograficznej i dziennikarzy muzycznych będących członkami Akademii Fonograficznej wyłoniło nominowanych w łącznie 35 kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej.

Na każdą z 11 kategorii tej ostatniej przypada pięć nominowanych krążków, które powalczą o tegoroczne Fryderyki. Wśród nich znalazły się aż 4 albumy wydane w ubiegłym roku pod szyldem ANAKLASIS.W tegorocznej rywalizacji o nagrodę Akademii Fonograficznej po raz kolejny staje dzieło Aleksandra Nowaka. SYRENA. MELODRAMA AETERNA, czyli drugi z kolei zrealizowany przez kompozytora we współpracy z pisarzem, Szczepanem Twardochem, i wydany przez ANAKLASIS projekt, na tegorocznej liście nominowanych figuruje w ramach dwóch kategorii: Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. W roku ubiegłym w tych samych kategoriach nominacje otrzymały inne dzieła kompozytora, również wydane w ANAKLASIS AHAT-ILĪ – SIOSTRA BOGÓW Nowaka z librettem noblistki Olgi Tokarczuk (nominacja w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa) oraz  DRACH. DRAMMA PER MUSICA z librettem autorstwa Szczepana Twardocha na podstawie jego książki Drach (nominacja w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej). Można więc powiedzieć, że nazwisko Aleksandra Nowaka staje się stałym elementem ogłoszeń nominacji do nagród polskiej Akademii Fonograficznej. Wszystkie wspomniane dzieła kompozytora znaleźć można w sprzedaży na nośnikach fizycznych (CD oraz Blu-Ray) oraz w dystrybucji cyfrowej.Kolejnym albumem, który ma szansę na tegorocznego Fryderyka, tym razem w kategorii Album Roku Recital Solowy, jest CONTEMPORARY CARILLON. Wydawnictwo gromadzi carillonowe utwory Elżbiety Sikory, Aleksandra Nowaka, Pawła Mykietyna, Agaty Zubel i Zygmunta Krauze w wykonaniu gdańskiej carillonistki Moniki Kaźmierczak i jest jedyną w swoim rodzaju próbą pokazania współczesnego brzmienia dzwonów w ujęciu najwybitniejszych polskich kompozytorów. Wszystkie zgromadzone na krążku utwory powstały na zamówienie Miasta Gdańska i Muzeum Gdańska i w latach 2019–2021 kolejno były w Gdańsku prawykonywane. Płyta w 2021 roku ukazała się w serii SOUNDS ANAKLASIS i dziś można ją znaleźć zarówno w sprzedaży w formie fizycznej, jak i w serwisach streamingowych.O statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca w tym roku powalczą natomiast aż dwie płyty spod znaku ANA, a są nimi: POLISH HEROINES OF MUSIC i GREAT ENCOUNTERS.

Pierwsza z płyt zasiliła serię SOUNDS ANAKLASIS na początku ubiegłego roku i była ukłonem w stronę polskich kobiet-kompozytorek, stanowiących silny i wyrazisty głos zarówno na rodzimej, jak i przecież międzynarodowej scenie współczesnej muzyki poważnej. Utwory skomponowane przez Elżbietę Sikorę, Agatę Zubel, Hannę Kulenty i Grażynę Bacewicz nagrała francuska Orchestre Pasdeloup pod batutą nagradzanej i niezwykle utalentowanej Marzeny Diakun. Cały album jest owocem współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Instytutem Adama Mickiewicza, który, promując polską kulturę za granicą, podjął się stworzenia i upowszechnienia nowego kanonu utworów polskich kompozytorek.

GREAT ENCOUNTERS z kolei jest płytą-podarunkiem, jaki PWM sprawił melomanom z okazji jubileuszu 75 lat działalności oficyny. Istotą GREAT ENCOUNTERS są tytułowe spotkania: przeszłości z przyszłością, starego z nowym, doskonałych współczesnych artystów i kompozytorów z klasykami polskiej muzyki poważnej. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali Adam Pierończyk, Krzysztof Herdzin, Adam Bałdych i Adam Sztaba, którzy twórczo zmierzyli się z muzycznym dziedzictwem kolejno: Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Stanisława Moniuszki. Wydaniu płyty w ubiegłym roku towarzyszył także niezwykły koncert, który stanowił kolejne spotkanie – po długiej, wywołanej pandemią przerwie pozwolił artystom na spotkanie z publicznością, a melomanom na kontakt z żywą muzyką.

Obydwu nominowanych krążków można posłuchać w serwisach streamingowych, są także w sprzedaży jako płyty CD i winylowe (GREAT ENCOUNTERS).

To kolejny rok z rzędu, kiedy wydawnictwa firmowane marką ANAKLASIS zostają dostrzeżone przez polskie środowisko muzyczne. Wszystkie otrzymane dotychczas nominacje, a także przyznana w ubiegłym roku statuetka (AHAT-ILĪ – SIOSTRA BOGÓW jako Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa) dla młodej, bo niespełna trzyletniej wytwórni fonograficznej są wielkim wyróżnieniem zarówno dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, właściciela marki, jak i artystów i twórców biorących udział w nagraniach.

Czekamy z niecierpliwością na rozstrzygnięcie konkursu. Po ogłoszeniu wszystkich nominacji czas na drugą turę głosowania, w której wyklaruje się lista zwycięzców poszczególnych kategorii. Wyniki poznamy już wkrótce.

Przewiń do góry