Aktualności

PWM i ANAKLASIS na 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego

PWM i ANAKLASIS na 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego

30 / 08 / 2022
Nazywany „księciem skrzypków” lub „czarodziejem skrzypiec” Henryk Wieniawski do dziś pozostaje ikoną XIX-wiecznej wirtuozerii. Był celebrytą w najlepszym tego słowa znaczeniu, podbijał serca publiczności podczas koncertów na całym świecie. Od 1935 roku młodzi skrzypkowie marzący o światowej sławie zgłaszają się do udziału w konkursie jego imienia licząc na zwycięstwo, które otworzy im drzwi do międzynarodowej kariery.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń wiolinistycznych na świecie, drugim obok Konkursu Chopinowskiego najbardziej prestiżowym konkursem wykonawczym odbywającym się w Polsce. Jego tegoroczna, 16. już edycja, potrwa od 7 do 21 października. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jako partner wydarzenia przygotowało atrakcje dla miłośników Wieniawskiego i muzyki skrzypcowej.

Jednym z wydarzeń dodatkowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego jest koncert LEGENDA NA NOWO, promujący płytę z serii ANAKLASIS – album LEGEND to spojrzenie na twórczość Wieniawskiego oczami współczesnych instrumentalistów. Jego pomysłodawcą jest znakomity skrzypek Adam Bałdych, który podjął się reinterpretacji najbardziej znanych utworów „ostatniego wirtuoza romantyzmu”. Czerpiąc z historii, potraktował jego twórczość w bardzo indywidualny sposób, wprowadzając nowe konteksty i nowoczesne brzmienia. W nagraniu płyty uczestniczyli obok Bałdycha Marek Konarski (saksofon tenorowy), Łukasz Ojdana (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja) oraz Agata Szymczewska (skrzypce) – ambasadorka Konkursu Wieniawskiego. Muzycy zaprezentują materiał na żywo w Hotelu Bazar w Poznaniu 7 września o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, za okazaniem wejściówek dostępnych do odbioru w siedzibie Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego przy ul. Świętosławskiej 7 w Poznaniu od poniedziałku do piątku w godz. 10:00–15:00, od 30 sierpnia. Koncert będzie transmitowany na żywo na profilach na Facebooku Polskiego Wydawnictwa MuzycznegoANAKLASIS oraz Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

W trakcie konkursu nie zabraknie także atrakcji dla dzieci i młodzieży. 17 października zapraszamy najmłodszych melomanów na warsztaty wokół publikacji Henio i cztery struny. Poprowadzi je autorka rymowanej książeczki - Kasia Huzar-Czub. Tego samego dnia zapraszamy młodzież na spotkanie z Mateuszem Borkowskim – muzykologiem, publicystą muzycznym, pedagogiem, a zarazem autorem najnowszej książki z serii Małe Monografie, poświęconej Henrykowi Wieniawskiemu  Będzie to pierwsze spotkanie autorskie wokół tej premierowej publikacji! Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych z Kasią Huzar-Czub i spotkanie dla młodzieży z Mateuszem Borkowskim odbędą się w sali konferencyjnej Hotelu Mercure przy ul. Roosevelta 20 w Poznaniu. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, gdzie niebawem pojawi się więcej szczegółów.

Tym, którzy nie tylko chcą być na bieżąco z przebiegiem konkursu, ale też chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat wcześniejszych edycji oraz wiolinistyki w ogóle, polecamy codzienną gazetę konkursową. Przez cały czas trwania Konkursu będzie można śledzić zmagania uczestników i poznawać kulisy wydarzenia na łamach dziennika wydawanego we współpracy redakcji „Ruchu Muzycznego” z organizatorami Konkursu. Magazyn będzie dostępny bezpłatnie w miejscach konkursowych.

Bądźcie z nami podczas 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu!

#wyostrzsłuch na koncert LEGENDA NA NOWOORGANIZATORZY: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, ANAKLASIS, Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w PoznaniuMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PATRONAT MEDIALNY NAD PŁYTĄ: TVP Kultura, RMF Classic, Culture.plRuch Muzyczny
Przewiń do góry