Twórcy

Sławomir Kupczak

Kompozytor, skrzypek i pedagog. Studiował kompozycję w Akademii Muzycznej we Wrocławiu u Jana Wichrowskiego oraz realizację kompozycji komputerowej u Cezarego Duchnowskiego. Studia podyplomowe odbył u Stanisława Krupowicza i Cezarego Duchnowskiego. Uczestnik międzynarodowych kursów dla młodych kompozytorów oraz stypendysta Fundacji Przyjaciół Warszawskiej Jesieni i Ernst von Siemens Musikstiftung.

Był członkiem Techn-No Orkiestra Roberta Kurdybachy oraz wrocławskiego Teatru ZAR. Z Cezarym Duchnowskim i Pawłem Hendrichem tworzy zespół live electronics Phonos ek Mechanes. W 2006 roku utwór Anafora V na wiolonczelę i komputer uzyskał IV lokatę na 53. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Paryżu, a Lament na głos żeński, wiolonczelę, fortepian i taśmę – II nagrodę na Konkursie Młodych Kompozytorów im. T. Bairda w Warszawie. W 2019 roku Halny na elektronikę i improwizującą flecistkę został rekomendowany przez 66. Międzynarodową Trybunę Kompozytorów w Argentynie. Sławomir Kupczak pisał na zamówienie festiwali i instytucji muzycznych. Jego dzieła prezentowane były na najważniejszych scenach w Polsce i za granicą przez światowej sławy wykonawców.

W twórczości Kupczaka ważną rolę pełnią media elektroniczne, choć kompozytor czerpie także z bogactwa brzmień tradycyjnych instrumentów. Jego dorobek obejmuje utwory solowe, kameralne, orkiestrowe, elektroakustyczne, muzykę teatralną i filmową. W swej muzyce, nierzadko zabarwionej odrobiną ironicznego dystansu, nie waha się sięgać po całą gamę środków pochodzących z muzycznej przeszłości, jednakże „przetwarzając je na sposób autorski i swobodnie zestawiając ze sobą, tworzy zupełnie nowe jakości”.

Ważniejsze kompozycje: Kreacja I (myśląc o Tomaszu Sikorskim) na flety proste, klawesyn i elektronikę, I Symfonia Capax Dei na chór i orkiestrę, Kolibry na orkiestrę, opera kameralna Voyager.


Fot. Bartek Barczyk
Przewiń do góry