Aktualności

Wyostrz słuch na OPERĘ od ANAKLASIS

Wyostrz słuch na OPERĘ od ANAKLASIS

21 / 10 / 2020

ANAKLASIS, wydawnictwo płytowe poświęcone muzyce współczesnej, działające pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, uruchamia nową serię pod nazwą OPERA.

OPERA w katalogu ANAKLASIS zajmie miejsce szczególne, bo poświęcona zostanie wyjątkowym przedsięwzięciom – rejestracjom dużych form muzycznych. Wyjątkowość serii podkreśli szata graficzna. W odróżnieniu od innych serii wytwórni OPERA nie będzie miała przypisanego koloru, a jej identyfikacja graficzna oparta zostanie na artystycznych, czarno-białych fotografiach, z dominującą rolą czerni jako tła. Wydawana będzie nie tylko na kompakcie, ale przede wszystkim winylu.

W czarnej serii ANAKLASIS znajdzie się miejsce dla nagrań wybitnych dzieł wokalno-instrumentalnych, wykraczających poza utrwalone tradycją, gatunkowe rozumienie słowa „opera”. Nazwa serii wiąże się bowiem z jego włoskim źródłosłowem, oznaczającym szeroko pojmowane dzieło muzyczne. OPERA będzie więc parasolem, pod który trafią współczesne dzieła operowe, ale też dramaty muzyczne, utwory pasyjne czy oratoria.

Serię otworzy prawykonany w 2019 roku Drach. Dramma per musica Aleksandra Nowaka do libretta Szczepana Twardocha, opartego na jego głośnej powieści. W partiach solowych usłyszymy Joannę Freszel, Jana Jakuba Monowida i Sebastiana Szumskiego z towarzyszeniem AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy oraz Marcina Świątkiewicza (klawesyn).

W roku 2021 planowane jest wydanie kompozycji Syrena. Melodrama aeterna, której premiera będzie miała miejsce w listopadzie 2020 roku w Tychach. To kolejne wspólne dzieło Aleksandra Nowaka i Szczepana Twardocha powstałe na zamówienie festiwalu AUKSODRONE, tym razem z oryginalnym librettem. Kobieta, Mężczyzna i Syrena – głosami Joanny Freszel, Ewy Biegas i Jana Jakuba Monowida – wyśpiewują głębię morza i emocji, które symbolizuje żywioł.

Seria OPERA powstała we współpracy z Miastem Tychy, AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy oraz festiwalem AUKSODRONE. Partnerem wydania albumu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Wszystkie publikacje wydane w ramach ANAKLASIS dostępne są w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych oraz na wirtualnych półkach sieci empik! Polecamy!

Przewiń do góry