Aktualności

FRYDERYK DLA ANAKLASIS!

FRYDERYK DLA ANAKLASIS!

28 / 04 / 2023
Fryderyki 2023 rozdane! Z Gali Muzyki Poważnej, najważniejszych nagród fonograficznych w Polsce, rokrocznie płyną wspaniałe wieści! Statuetkę w kategorii Muzyka Kameralna – Duety otrzymały RELIEFY – krążek serii PORTRAITS. Nagrodę w Mediatece w Tychach odebrał Maciej Frąckiewicz.

– To pierwsza płyta, na której zarejestrowano wszystkie „Reliefy” Andrzeja Krzanowskiego – mówił Frąckiewicz, podkreślając realizowaną przez wydawnictwo ANAKLASIS w serii PORTRAITS misję wypełniania białych plam na fonograficznej mapie polskiej muzyki współczesnej.

 – Dziękuję dyrektorowi Danielowi Cichemu, który chętnie przyjął mój pomysł płyty, a także całemu zespołowi PWM/ANAKLASIS, który tak pięknie tę płytę wydał. – dodał akordeonista.

Nagrodzone Fryderykiem w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna – Duety RELIEFY, na których zarejestrowano cykl „utworów-rzeźb” Andrzeja Krzanowskiego, to efekt współpracy wielu twórców, wśród których znaleźli się również Arkadiusz Bialic, Joanna Freszel, Leszek Lorent, Marcin Zdunik i Lutosławski Quartet, którym Maciej Frąckiewicz słał podziękowania ze sceny tyskiej Mediateki.

„Reliefy” to cykl utworów wycinanych najczęściej z jednego kawałka brzmienia, czasem ze stopu dźwięków generowanych przez dwa instrumenty, które łączy fascynacja akordeonem, którego partię na krążku zarejestrował Maciej Frąckiewicz.

Tegoroczna nagroda pokazuje, jak istotny kierunek obrała  powołana w listopadzie 2019 roku do życia wytwórnia płytowa. W ciągu niewiele ponad trzech lat działalności zaznaczyliśmy swoją obecność na Gali już trzema nagrodami.

W 2021 roku statuetkę otrzymał blu-ray z rejestracją opery AHAT-ILĪ – SIOSTRA BOGÓW Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk, wydany w serii IMAGES. W 2022 ponownie kompozytor uhonorowany został Fryderykiem za współpracę ze Szczepanem Twardochem w operze SYRENA. MELODRAMA AETERNA.

Oba dzieła Aleksandra Nowaka przyniosły wytwórni zwycięstwo w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa, podkreślając znaczenie dzieł tego gatunku w katalogu naszej wytwórni. Tym bardziej cieszymy się z tegorocznego wyróżnienia, które nobilituje kameralne składy w katalogu ANAKLASIS i podkreśla naszą misję realizowaną w serii PORTRAITS.

Tegoroczny laur pokazuje, że obrany przez markę cel popularyzacji rodzimej muzyki współczesnej jest ważny dla szerokiego grona odbiorców oraz polskiej kultury. Stojąc na pograniczu gatunków, wychodzimy naprzeciw słuchaczom poszukującym, otwartym i gotowym na nowe wyzwania.

 

#wyostrzsłuch


ANAKLASIS

A DIVISION OF

PWM EDITION

 

www.facebook.com/anaklasisrecords/

www.instagram.com/anaklasis
Przewiń do góry