Aktualności

Antyczny dramat oczami współczesnych twórczyń. ORESTEJA  Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej od ANAKLASIS  już w sprzedaży!

Antyczny dramat oczami współczesnych twórczyń. ORESTEJA Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej od ANAKLASIS już w sprzedaży!

30 / 05 / 2023
Krwawe zbrodnie, rodzinne dramaty i siła przeznaczenia – ponadczasowa twórczość antycznych dramatopisarzy do dziś porusza odbiorców i jest inspiracją dla współczesnych artystów. "Oresteja" Ajschylosa stała się podstawą dramatopery Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej, które zderzyły dawną tragedię z nowoczesnymi środkami wyrazu artystycznego. W ich wizji starożytnego dramatu w podwójnej roli wystąpiła także wszechstronna polska aktorka – Danuta Stenka. "Oresteja" została zarejestrowana i wydana przez ANAKLASIS na płycie, która dziś trafia do sprzedaży.



Dramatopera "Oresteja" powstała w 2011 roku na zamówienie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie miała premierę rok później w reżyserii Mai Kleczewskiej. Znamienne, że choć w antycznych dramatach nie występowały kobiety, partie Klitajmestry i Orestesa autorki powierzyły znakomitej Danucie Stence, wprowadzając nowe drogi interpretacji dzieła.

„Martwienie się o czystość gatunku uważam za niepotrzebne”, powiedziała kiedyś Agata Zubel w wywiadzie i rzeczywiście, nie martwi się. Jej "Oresteja", dramatopera na solistów, aktorów, chór, perkusję i elektronikę, to śmiałe żonglowanie estetykami i brzmieniami. Zubel jest wybitną śpiewaczką, dlatego jako kompozytorka tak wielką wagę przywiązuje do głosu, najbardziej unikalnego z instrumentów – każdy limitowany jest przecież do jednego egzemplarza. Co ciekawe, Danuta Stenka w "Orestei" wciela się w dwie skrajności – jest zabójczynią i mścicielem zarazem. W tej opowieści o naturze zła i manowcach sprawiedliwości aktorce partnerują Anna Zawisza (sopran), Michał Sławecki (kontratenor), Tomasz Piluchowski (tenor) oraz Chór Polskiego Radia. Na instrumentach perkusyjnych grają Krzysztof Niezgoda, Leszek Lorent i Tamara Kurkiewicz, dyryguje Szymon Wyrzykowski.

Płyta z rejestracją dzieła dołącza do serii OPERA, która prezentuje wybitne dzieła wokalno-instrumentalne wykraczające poza utrwalone tradycją, gatunkowe rozumienie słowa „opera”. Album jest dostępny w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.


Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, Culture.pl

Partner: Ruch Muzyczny

 

ANAKLASIS

A DIVISION OF

PWM EDITION

 

www.anaklasis.pl

www.facebook.com/anaklasisrecords

www.instagram.com/anaklasis
Przewiń do góry