Aktualności

Słuchaj tak, jak lubisz. Krążki z serii REVISIONS od ANAKLASIS dostępne na LP od 31 lipca!

Słuchaj tak, jak lubisz. Krążki z serii REVISIONS od ANAKLASIS dostępne na LP od 31 lipca!

19 / 07 / 2023
W katalogu marki fonograficznej ANAKLASIS polska muzyka nowa prezentowana jest na trzech różnych nośnikach. Obok płyt kompaktowych i blu-ray ważne miejsce zajmują winyle. Tę ostatnią grupę niebawem zasilą dwie nowe pozycje, które miłośnicy jazzu i muzyki improwizowanej znają już z CD. 31 lipca do sprzedaży trafią na LP trafi LEGEND, czyli współczesna odsłona twórczości Henryka Wieniawskiego oraz SZYMANOWSKI / X-RAY – nowoczesne ujęcie dzieł Karola Szymanowskiego.

Seria REVISIONS od ANAKLASIS stawia sobie za cel przedstawienie ponadczasowości muzyki klasycznych mistrzów, prezentując ją w reinterpretacjach współczesnych artystów znanych ze scen jazzowych. W tamtym roku publiczność mogła poznać twórczość wielkiego skrzypka XIX wieku, Henryka Wieniawskiego, widzianą oczami Adama Bałdycha oraz muzykę Karola Szymanowskiego prześwietloną przez Adama Pierończyka. Dźwięków znanych z płyt kompaktowych już wkrótce będzie można posłuchać także na gramofonie. Zabrzmią również podczas wyjątkowych letnich koncertów zorganizowanych w ramach prestiżowych festiwali.

LEGENDA raz jeszcze na nowo

Henryk Wieniawski był jednym z najwybitniejszych skrzypków swoich czasów, a zarazem kompozytorem znakomicie czującym możliwości tego instrumentu. Nic dziwnego, że jego twórczość do dziś pozostaje źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń artystów. Jednym z nich jest Adam Bałdych, który dokonał reinterpretacji wybranych utworów mistrza, a swoje wizje – zrealizowane wraz z członkami Adam Bałdych Quintet i wybitną klasyczną skrzypaczką Agatą Szymczewską – zarejestrował na płycie wydanej przez ANAKLASIS. Do kompaktu dołączy wkrótce materiał na winylu.

Już niebawem LEGEND zabrzmi także na żywo. 2 sierpnia podczas IX Festiwalu Stolica Języka Polskiego wirtuozeria pokaże się we współczesnej odsłonie. Tym razem Bałdych wystąpi nie z kwintetem, a w duecie: na fortepianie będzie mu towarzyszył Krzysztof Dys. Artyści wspólnie udowodnią, że muzyka, która wyszła spod ręki „księcia skrzypków”, daje nieskończone pole do eksperymentów dźwiękowych.SZYMANOWSKI / X-RAY: Szymanowski prześwietlony w nowym wydaniu

Twórczość Karola Szymanowskiego zachwyciła z kolei Adama Pierończyka, który razem z Dominikiem Wanią i Nelsonem Verasem odkrywali jej potencjał w brawurowych impresjach. Etiudy op. 33 genialnego kompozytora posłużyły za punkt wyjścia do dalszych poszukiwań brzmieniowych, które artyści zamknęli w siedmiu poematach na saksofon, fortepian i gitarę elektryczną.

Płyta CD trafiła do sprzedaży w listopadzie ubiegłego roku, z końcem lipca materiał dostępny będzie także na LP, a materiał na żywo zabrzmi już 18 sierpnia w krakowskim klubie Alchemia. Wydarzenie, podczas którego Pierończyk i Wania wystąpią w duecie, jest częścią Summer Jazz Festival Krakow. To największy tego typu festiwal w Polsce, przez dwa letnie miesiące goszczący na krakowskich scenach największe nazwiska polskiego jazzu i międzynarodowego formatu.


Bilety na koncert dostępne są do kupienia na stronie festiwalu.
Przewiń do góry