Aktualności

Różyckiego jazzowe przypadki. Płyta INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI od ANAKLASIS  w sprzedaży od 28 sierpnia

Różyckiego jazzowe przypadki. Płyta INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI od ANAKLASIS w sprzedaży od 28 sierpnia

16 / 08 / 2023
Choć Ludomir Różycki odnosił za życia spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego muzyka rzadko pojawia się w programach koncertowych. Wyjątkowa sztuka jednak nigdy nie da o sobie zapomnieć. Muzyka Różyckiego zafascynowała znakomitego pianistę jazzowego, Kubę Stankiewicza, który przeniósł ją na jazzowy grunt. Efekty tej pracy zostały zarejestrowane i wydane na najnowszy krążku od ANAKLASIS. Płyta INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI trafi do sprzedaży 28 sierpnia.

Kuba Stankiewicz jest jednym z najciekawszych polskich pianistów jazzowych, współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Artiem Shawem i Artem Farmerem. Od lat bada wpływ polskiej przedwojennej muzyki filmowej na rozwój jazzu, nagrywał świetne albumy z muzyką Victora Younga, Bronisława Kapera oraz Henryka Warsa, a także ich mistrza – Romana Statkowskiego. Wariacje na tematy zaczerpnięte z utworów Różyckiego to nic innego jak kolejny etap tej samej wyprawy do źródeł.

Pianista i kompozytor Ludomir Różycki, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski w muzyce, był twórcą znakomitych oper (z Bolesławem Śmiałym, Erosem i Psyche oraz Casanovą na czele), choć historia postawiła go w cieniu Stanisława Moniuszki. Na wielu innych polach był jednak pierwszy. Uważa się go za pioniera polskiego baletu narodowego, skomponował muzykę do Moralności pani Dulskiej, pierwszego polskiego filmu dźwiękowego, był też pierwszym prezesem Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich. Na krążku INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI po raz pierwszy jego dziedzictwo przenika duch jazzu.

INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI to drugi album Kuby Stankiewicza wydany przez ANAKLASIS, po krążku inspirowanym muzyką Romana Statkowskiego. Tym razem, oprócz solowych reinterpretacji, na płycie znalazły się także utwory nagrane wspólnie ze znakomitymi artystami: wokalistką Grażyną Auguścik, Jakubem Olejnikiem i Darkiem Oleszkiewiczem na kontrabasach oraz Przemysławem Jaroszem i Tiną Raymond przy perkusji. Trzon płyty stanowi osiem utworów Różyckiego, które stały się podstawą do jazzowych reinterpretacji.

Płyta INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI dołączy do pomarańczowej serii REVISIONS, której znakiem rozpoznawczym są eksperymenty i przekroczenia. Od 28 sierpnia krążek będzie dostępny na CD oraz w serwisach streamingowych.

Premierę płyty zapowiedzą aż dwa single: już dziś w serwisach streaminowych można posłuchać Walca Caton z III aktu opery Casanova op. 47, a 23 sierpnia dołączy do niego Pietà. Na zgliszczach Warszawy.

Patroni medialni: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, Culture.pl
Partner: Ruch Muzyczny

 

ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION

 

www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords
www.instagram.com/anaklasis
Przewiń do góry