Aktualności

Dzieło na podstawie klasycznej tragedii Ajschylosa. ORESTEJA AGATY ZUBEL Z LIBRETTEM MAI KLECZEWSKIEJ OD ANAKLASIS dostępna na nowym nośniku.

Dzieło na podstawie klasycznej tragedii Ajschylosa. ORESTEJA AGATY ZUBEL Z LIBRETTEM MAI KLECZEWSKIEJ OD ANAKLASIS dostępna na nowym nośniku.

20 / 11 / 2023
Ponadczasowa spuścizna antycznych pisarzy nieustannie porusza wyobraźnię współczesnych twórców. Oresteja Ajschylosa stała się podstawą dramatopery Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej, które zderzyły klasyczną tragedię Ajschylosa z nowoczesnymi środkami wyrazu. Dostępny na płycie kompaktowej od maja album, dziś w sprzedaży także jako winyl.

– Bardzo mnie raduje, że dzisiaj możemy posłuchać Orestei brzmiącej tak, jak wyobrażałam ją sobie w momencie komponowania – wspominała w jednym z wywiadów kompozytorka. Dzięki wydaniu na płycie winylowej, które wzbogaca katalog analogowych albumów od marki ANAKLASIS, słuchacze mogą cieszyć się owym brzmieniem w jeszcze wyższej jakości.Dramatopera Oresteja powstała w 2011 roku na zamówienie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie miała premierę rok później w reżyserii Mai Kleczewskiej. W wydanym nakładem ANAKLASIS w maju tego roku wykonaniu koncertowym spektaklu, zespół aktorski został zastąpiony jedną osobą. Na nagraniu obecny jest doskonale znany głos Danuty Stenki. Aktorka występuje w podwójnych, skrajnych rolach: zabójczyni i mściciela – Klitajmestry i Orestesa.

W tej krwawej i przepełnionej dramatycznymi decyzjami opowieści aktorce partnerują Anna Zawisza (sopran), Michał Sławecki (kontratenor), Tomasz Piluchowski (tenor) oraz Chór Polskiego Radia. Na instrumentach perkusyjnych grają Krzysztof Niezgoda, Leszek Lorent i Tamara Kurkiewicz, dyryguje Szymon Wyrzykowski.

Oresteja mówi o trudnych wątkach dotyczących motywacji ludzkich czynów, podejmuje próbę określenia ich moralnego znaczenia. Przez wieki ciągle poruszamy się w obrębie tych samych tematów, nic się nie zmienia. To fascynujące, ale i przerażające – podkreśla kompozytorka.

Płyta z rejestracją dzieła włączona została do serii OPERA, która prezentuje wybitne dzieła wokalno-instrumentalne wykraczające poza utrwalone tradycją, gatunkowe rozumienie słowa „opera”. Album jest dostępny w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
Patroni medialni: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, Culture.pl

Partner: Ruch Muzyczny


ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION

 
www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords
www.instagram.com/anaklasis

Przewiń do góry