Aktualności

Podsumowanie roku 2023 w ANAKLASIS

Podsumowanie roku 2023 w ANAKLASIS

27 / 12 / 2023
Rok 2023 był dla marki fonograficznej, działającej pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego owocny i dynamiczny. ANAKLASIS poszerzyło swój katalog o kolejne inspirujące albumy i podjęło współpracę z nowymi artystami oraz festiwalami i partnerami instytucjonalnymi. W tym roku artystów związanych z marką można było spotkać i posłuchać na żywo zarówno w kraju, jak i zagranicą. Poniżej krótkie podsumowanie ostatnich 12 miesięcy:


#PŁYTY

Katalog ANAKLASIS powiększył się o 9 albumów; 5 w wersji kompaktowej, 3 winyle i 1 płytę BLU-RAY:

ANA 004 AV WANDA Joanny Wnuk-Nazarowej

ANA 025 ORESTEJA Agaty Zubel i Mai Kleczewskiej, również ANA 025 LP ORESTEJA

ANA 026 METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI Michaela Batesa

ANA 027 INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI Kuby Stankiewicza

ANA 028 VARIOUS FORMS OF FRICTION Krzysztofa Wołka

ANA 029 BAŚŃ O SERCU Aleksandra Nowaka i Radka Raka

ANA 020 LP LEGEND Adama Bałdycha

ANA 022 LP SZYMANOWSKI / X-RAY Adama Pierończyka

 

#LUDZIE

W tym roku ANAKLASIS podjęło współpracę z 16 nowymi artystami solowymi, 2 dyrygentami, 3 twórcami muzyki 2 librecistami oraz 5 zespołami. Do grona wykonawców, których można usłyszeć na płytach wydawnictwa dołączyli m.in. Danuta Stenka, Adam Strug, Chór Polskiego Radia, Andrzej Lampert, Michał Sławecki, Hubert Zemler, Michele Marelli, Jakob Kullberg, czy zespół Michael Bates’ Acrobat. Mamy nadzieję na ponowne spotkania!

 

#WYDARZENIA

ANAKLASIS to właśnie spotkania. Nie tylko te podczas nagrań kolejnych projektów, ale również na żywo z udziałem publiczności. Marka była obecna w 2023 roku zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

W 2023 roku polski jazz triumfował w Japonii. W ramach projektu ANAKLASIS IN JAPAN uznani polscy i japońscy artyści wystąpili z koncertami dla setek odbiorców zgromadzonych w czterech prestiżowych lokalizacjach w Tokio, zderzając swoje pomysły na improwizację. Było to pierwsze tak rozbudowane tournée z polską muzyką jazzową zorganizowane pod szyldem marki.

Muzycy znani z krążków ANAKLASIS – pianista Piotr Orzechowski i saksofonista Adam Pierończyk wystąpili we wrocławskim Vertigo Jazz Club & Restaurant, a Kuba Stankiewicz, Dominik Wania i Adam Pierończyk w Krakowie podczas największego jazzowego festiwalu w Polsce – 28. Summer Jazz Festival.

ANAKLASIS zagościło również na IX Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Uwagę publiczności zwrócono na postać wybitnego skrzypka i kompozytora – Henryka Wieniawskiego. Jego nowe oblicze zaprezentowali Adam Bałdych i Krzysztof Dys.

Równie znaczący był Koncert Specjalny podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", który towarzyszył premierze płyty monograficznej serii PORTRAITS, na której zarejestrowano twórczość Krzysztofa Wołka.

ANAKLASIS kontynuuje współpracę z Festiwalem AUKSODRONE w Tychach, podczas którego w październiku 2023 odbyło się prawykonanie kolejnej opery Aleksandra Nowaka, tym razem do libretta Marcina Wichy. Dzieło pt. Rzeczy. Vaudeville w wykonaniu Joanny Freszel, Karola Kozłowskiego, Kasi Moś, Piotra Sałajczyka, Maxa Muchy i AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia zostanie wydane na płycie ANAKLASIS w serii OPERA w 2024 roku.


CO DALEJ?


Dziękujemy za ten wspólnie spędzony czas! W 2024 rok marka wkracza z niemniej śmiałymi planami, o których więcej już niebawem na stronie internetowej ANAKLASIS oraz w mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia!
Przewiń do góry