Aktualności

Emocje 2021: Marzena Diakun z nagrodą Radia Wrocław Kultura

Emocje 2021: Marzena Diakun z nagrodą Radia Wrocław Kultura

24 / 06 / 2021
Marzena Diakun, dyrygentka o nieprzeciętnym talencie, została wyróżniona w plebiscycie Emocje, organizowanym przez Radio Wrocław Kultura. Artystka otrzymała nagrodę za swoje ostatnie płyty, w tym za POLISH HEROINES OF MUSIC wydaną przez ANAKLASIS. 

Wielokrotnie nagradzana dyrygentka od września 2021 roku obejmuje stanowisko dyrektor artystycznej i głównego dyrygenta Orquesta y Coro de la Comunidad de Madrid. Na płycie POLISH HEROINES OF MUSIC, wydanej przez ANAKLASIS w serii SOUNDS, poprowadziła paryską Orchestre Pasdeloup. Płyta entuzjastycznie przyjęta przez polskich i światowych krytyków tym razem została wyróżniona przez Radio Wrocław Kultura.

POLISH HEROINES OF MUSIC to współczesna muzyka orkiestrowa przedstawiona oczami polskich kompozytorek. Elżbieta Sikora w zarejestrowanym na krążku Sonosphère V. Wanda Landowska łączy akustyczną tradycję z elektryczną nowoczesnością – także przez wprowadzenie gitary elektrycznej jako instrumentu solowego. Metafizycznego transu i muzycznego surrealizmu można dotknąć słuchając Aisthetikos Hanny Kulenty w interpretacji znakomitych solistów: saksofonisty Bartka Dusia i pianistki Magdaleny Duś. Contradizione jest klasykiem Grażyny Bacewicz, wybitnej kompozytorki, wirtuozki skrzypiec, a także biegłej pianistki i pisarki. In the Shade of an Unshed Tear Agaty Zubel to próba zmierzenia się z możliwościami orkiestry Beethovenowskiej we współczesności.

Emocje to laury przyznawane od 2015 roku przez kapitułę Radia Wrocław Kultura. Zwycięzca otrzymuje dyplom i statuetkę autorstwa Pracowni Szkła Unikat. W ubiegłych latach nagrody odbierali m.in. Olga Tokarczuk, Natsuki Katayama, Andrzej Kosendiak, Marek Krajewski.

Serdecznie gratulujemy!
Przewiń do góry