Aktualności

Fryderyk 2021 dla ANAKLASIS

Fryderyk 2021 dla ANAKLASIS

28 / 06 / 2021
Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne – Fryderyki – zostały wręczone. W kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa triumfowała wydana przez ANAKLASIS opera ahat-ilī – siostra bogów. Muzykę skomponował Aleksander Nowak, libretto – na podstawie własnej powieści – napisała noblistka Olga Tokarczuk. Podczas uroczystej Gali Muzyki Poważnej zorganizowanej w Operze na Zamku w Szczecinie statuetkę odebrał kompozytor dzieła.Opera ahat-ilī – siostra bogów jest pierwszym albumem wydanym w serii IMAGES (ANA 001 AV) przez ANAKLASIS. W ramach tej serii dokumentowane są najciekawsze realizacje wyjątkowych dzieł scenicznych ostatnich lat w formacie blu-ray, pozwalając odbiorcom cieszyć się znakomitą polską muzyką w najlepszej jakości obrazu i dźwięku. ahat-ilī – siostra bogów – jedną z najważniejszych oper XXI wieku możemy podziwiać w wykonaniu znakomitych solistów: Joanny Freszel, Ewy Biegas, Urszuli Kryger, Jana Jakuba Monowida, Sebastiana Szumskiego, Bartłomieja Misiudy i Łukasza Koniecznego z towarzyszeniem wyśmienitej AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją niezastąpionego Marka Mosia.

„Cudownie jest obserwować, jak fonograficzne przedsięwzięcie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nie tylko zdobywa coraz szersze uznanie melomanów, ale kolejne krążki są zauważane przez krytyków
i nominowane do prestiżowych nagród. Fryderyk dla realizacji ahat-ilī – siostra bogów Alka Nowaka i Olgi Tokarczuk to sukces artystów, rzeszy osób zaangażowanych w produkcję spektaklu i jego rejestrację oraz instytucji muzycznych, bez których to dzieło by nie powstało. To także dowód na to, że dzieła sceniczne powinny być oddawane publiczności w formie audio-wizualnej najwyższej jakości, bo takiej wymaga ich szczególny charakter”, mówi dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy. 

Stosunkowo młoda marka miała już swój debiut na Fryderykach w 2020 roku. Wówczas w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna nominowany był krążek WORKS FOR RHODES PIANO & STRINGS, a nietuzinkowe interpretacje pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego zarejestrowane na płycie E-ŚPIEWNIK – w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna.

Tegoroczne, aż cztery nominacje dla ANAKLASIS i zwycięstwo potwierdzają zainteresowanie odbiorców polską muzyką najnowszą i dobrze obrany kierunek programowy marki. Przypomnijmy, o tytuł Najwybitniejszego Nagrania Muzyki Polskiej walczył krążek DRACH. DRAMMA PER MUSICA (ANA 012) duetu Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch. W kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca nominację otrzymała znakomita Sinfonia Iuventus za nagrania utworów Romana Palestra wydane na krążku CONCERTINOS (ANA 003) w serii PORTRAITS. Natomiast płyta SONGS & SONNETS (ANA 010) z wokalno-instrumentalnymi utworami Romualda Twardowskiego w wykonaniu światowej sławy bas-barytona Tomasza Koniecznego oraz pianisty i kameralisty Lecha Napierały otrzymała nominację w kategorii Album Roku Recital Solowy.

Opera ahat-ilī – siostra bogów powstała na zamówienie Krakowskiego Biura Festiwalowego na Sacrum Profanum 2018, gdzie po raz pierwszy została wykonana i zarejestrowana, od razu podbijając serca słuchaczy i zachwycając krytykę. Spektakl wyreżyserowała Pia Partum, a autorką scenografii premierowego pokazu jest Magdalena Maciejewska. Warto podkreślić, że wydawnictwo obejmuje także film dokumentalny Operacja opera w reżyserii Jana Sosińskiego, którego bohaterem jest Alek Nowak.

Pełna lista nominowanych i laureatów znajduje się na stronie: FRYDERYK 2021.

 

ANAKLASIS

A DIVISION OF

PWM EDITION

 

www.anaklasis.pl

www.facebook.com/anaklasisrecords/

www.instagram.com/anaklasis
Przewiń do góry