Aktualności

Fryderyki 2020. Dwie statuetki dla BOX-u „100 na 100” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Fryderyki 2020. Dwie statuetki dla BOX-u „100 na 100” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

09 / 03 / 2020
Akademia fonograficzna nagrodziła ekskluzywny BOX „100 na 100” aż dwiema nagrodami muzycznymi Fryderyk. 8 marca podczas Gali Muzyki Poważnej Dyrektor – Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy odebrał prestiżowe statuetki za Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna.

Kalejdoskop muzycznych przemian i stylów zebrany na 36 płytach CD – BOX „100 na 100” przedstawia panoramę 100 lat najlepszej polskiej muzyki w wykonaniu znakomitych artystów. W powstanie tego unikatowego wydawnictwa zaangażowało się 1700 najwybitniejszych polskich artystów, dokonując 61 rejestracji wybitnych pozycji literatury muzycznej ostatniego stulecia. Nie zabrakło również pereł z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań.

Dwie statuetki? I to w tak ważnych kategoriach? Ogromne emocje, radość, duma, satysfakcja. I wdzięczność dla całego środowiska muzycznego, bo to ono zostało dziś nagrodzone. Fonograficzna odsłona projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” to wynik pracy najlepszych z najlepszych, ogromnej mobilizacji i zaangażowania kompozytorów, artystów wykonawców, muzykologów, członków Rady Programowej projektu, partnerów, wreszcie cudownego zespołu PWM-u – mówi dr Daniel Cichy, Dyrektor-Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Wśród orkiestr, chórów i zespołów, które wzięły udział w przygotowaniu tego ponadczasowego przedsięwzięcia znalazły się m.in. Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa, Narodowe Forum Muzyki, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Sinfonietta Cracovia, Kwartet Śląski, Chór Polskiego Radia i Camerata Silesia. Z dyrygentów warto wymienić maestrów: Łukasza Borowicza, Jacka Kaspszyka, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Grzegorza Nowaka, Antoniego Wita. W gronie solistów znaleźli się m.in. Joanna Freszel, Tomasz Konieczny, Olga Pasiecznik czy Agata Zubel.

Mamy świadomość, że BOX to przedsięwzięcie bez precedensu na skalę światową! Żaden kraj nie zdobył się w historii na wykonanie tak spektakularnego i rzetelnego fonograficznego podsumowania ostatnich stu lat muzycznej aktywności. Dziękuję, że w to "niewykonalne" zadanie uwierzyli nasi mecenasi – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i biuro programu Niepodległa – dodaje Cichy.

BOX „100 na 100” powstał jako część projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – największego projektu muzycznego wolnej Polski. W ramach przedsięwzięcia z inicjatywy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i we współpracy z wybranymi instytucjami kultury w kraju i za granicą w jubileuszowym dla polskiej niepodległości 2018 roku odbyło się m.in. 11 koncertów w Polsce i 11 koncertów na świecie (tego samego dnia, 11 listopada), 100 filmowych muzycznych wizytówek publikowanych jest regularnie na kanale YouTube PWM, wydano 100 nagrań na płytach CD, przygotowano ponad 50 wydawnictw nutowych i 50 materiałów orkiestrowych, opublikowano książki dla dzieci i dorosłych, a także utworzono multimedialne centrum wiedzy o najnowszej polskiej muzyce: stonasto.pl.

BOX „100 na 100” został przygotowany w polskiej i angielskiej wersji językowej. Dostępny jest w sprzedaży na stronie www.pwm.com.pl

Krążki wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne znalazły się w czołówce nominowanych do tegorocznych Fryderyków. Oprócz BOX-u „100 na 100” Akademia Fonograficzna wyróżniła płyty wydane pod marką ANAKLASIS, która swoją działalność pod auspicjami PWM rozpoczęła w listopadzie 2019 roku. Nominację w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna ma na swoim koncie album KRAUZE, NOWAK, KUPCZAK, STAŃCZYK: Works for Rhodes Piano & Strings, a nietuzinkowe interpretacje pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskego zarejestrowane na płycie E-ŚPIEWNIK – w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna.

Retransmisja gali w TVP Kultura już dziś, 9 marca, o godz. 20:30.
Przewiń do góry