Aktualności

Z wirtuozowskim rozmachem. Premiera albumu CONCERTOS Elżbiety Sikory już 2 grudnia!

Z wirtuozowskim rozmachem. Premiera albumu CONCERTOS Elżbiety Sikory już 2 grudnia!

18 / 11 / 2022
Poproszona o próbę zdefiniowania własnej twórczości, nazwała ją ekspresjonizmem lirycznym. Wybór takiego szyldu wiele mówi o emocjonalnym natężeniu muzyki Elżbiety Sikory, które być może jest odbiciem doświadczenia dwóch ojczyzn – Polski i Francji – ale i konsekwencją artystycznego dojrzewania w epoce ścierania się potężnych żywiołów, awangardy i nurtu neoklasycznego. Albo z myślenia o celu, jakim jest dla artystki słuchacz, którego zawsze pragnie zadziwić, zaskoczyć, bądź zaszokować.

Na płycie portretującej kompozytorskie emploi Elżbiety Sikory – albumie CONCERTOS – znajdą się trzy wyjątkowe utwory. Koncert skrzypcowy nr 1 (Linus Roth na skrzypcach, NOSPR dyryguje José Maria Florêncio), Koncert organowy (Mari Fukumoto na organach, NFM Filharmonią Wrocławską dyryguje Pascal Rophé) oraz Koncert fortepianowy (gra Adam Kośmieja, towarzyszy mu Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki). Pracę nad I Koncertem na fortepian i orkiestrę „Hommage à Frédéric Chopin” kompozytorka wspomina tak: „Starałam się właściwie zapomnieć o Chopinie, starałam się zapomnieć w ogóle o jakimkolwiek koncercie fortepianowym i chciałam żeby to było moje własne”.

Idiomatyczna dla twórczości Elżbiety Sikory jest orkiestrowa kolorystyka, przypominająca o elektroakustycznych początkach kariery kompozytorki nie tylko w gwałtownych perkusyjnych sygnałach, lecz także w gęstych, „syntetycznych” zestawieniach tradycyjnych barw. I chyba jeszcze niecodzienna, nerwowa witalność, ośmieszająca wszelkie przesłodzone stereotypy „kobiecej ekspresji” w muzyce.

Słuchając utworów na płycie, aż trudno uwierzyć, że koncert solowy w dorobku Elżbiety Sikory pojawia się jako ostatni z klasycznych gatunków, którymi para się kompozytorka. Oczekiwanie na jej kolejny koncert solowy z pewnością uprzyjemnią nagrania trzech dotychczasowych znakomitych dokonań Sikory na tym polu.

Album CONCERTOS dołącza do serii PORTRAITS w katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, i już 2 grudnia trafi do dystrybucji. Będzie dostępny w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.

Tego samego dnia, 2 grudnia o godz. 19 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu będzie można usłyszeć jeden z trzech zarejestrowanych na płycie koncertów
 – zabrzmi Koncert oliwski Elżbiety Sikory, prawykonany w Katedrze Oliwskiej w 2007 roku. Koncert organowy autorstwa współczesnej polskiej kompozytorki wykona NFM Filharmonia Wrocławska, którą poprowadzi francuski dyrygent Pascal Rophé. Partię solową wykona japońska wirtuozka Mari Fukumoto. Koncert oliwski to ekspresyjny i nieco mroczny utwór, w którym wirtuozowska partia solowego instrumentu przeciwstawiona jest błyskotliwie brzmiącej orkiestrze, w której zwraca uwagę zwłaszcza oszałamiająca brzmieniowo perkusja. Serdecznie polecamy! Bilety dostępne są tutaj.

#wyostrzsłuch na serię PORTRAITS od ANAKLASIS.


Patroni medialni płyty: TVP Kultura, RMF ClassicCulture.pl

Partner wydania: Ruch Muzyczny

ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION

www.anaklasis.pl

www.facebook.com/anaklasisrecords/

www.instagram.com/anaklasis
Przewiń do góry