Aktualności

Koncerty ,,LEGEND”

Koncerty ,,LEGEND”

22 / 09 / 2022
#wyostrzsłuch na LEGEND od ANAKLASIS

Premiera LEGEND Adama Bałdycha, 8. albumu serii REVISIONS, odbyła się 24.06. Tytułową „legendą” jest tu Henryk Wieniawski, „czarodziej skrzypiec”, „książe skrzypków”. Krążek skupia się na jego twórczości – melodie mistrza są tu czasem przywoływane w niemal niezmienionej postaci, aby chwilę później zostać wywróconymi do góry nogami. „Staram się czerpać z historii, ale traktować ją w bardzo indywidualny sposób” – mówi kompozytor. Szczególnie intrygującymi aspektami krążka są barwy, ich połączenia i wzajemne przenikania. 

Nasza LEGEND.a miała już zaszczyt wybrzmieć 07.09 w Sali Białej Hotelu Bazar, gdzie niegdyś grywał Wieniawski. Koncert LEGENDA NA NOWO był efektem współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego. Wydarzenie odbyło się przy okazji konferencji dotyczącej 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.


Fot. Fresh Frame, Jarosław Miś

Dystrybucja albumu LEGEND towarzyszyła rozpoczęciu lata. Pożegnajmy je więc „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego” na żywo!

Kiedy i gdzie?
Lista koncertów jest aktualizowana na bieżąco.

***

O mistrzu
Henryk Wieniawski do dziś pozostaje ikoną XIX-wiecznej wirtuozerii. Był celebrytą w najlepszym tego słowa znaczeniu, podbijał serca publiczności podczas koncertów na całym świecie.

O artystach
Adam Bałdych to krzypek jazzowy i kompozytor. Recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał go „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”.
Adam Bałdych Quintet to zespół skrzypka Adama Bałdycha, współtworzony wraz z Markiem Konarskim (saksofon tenorowy), Łukaszem Ojdaną (fortepian), Michałem Barańskim (kontrabas) i Dawidem Fortuną (perkusja).
Agata Szymczewska to jedna z najwybitniejszych polskich skrzypaczek, także kameralistka i pedagog. Rozpoznawalność przyniósł jej sukces na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Od tamtego czasu regularnie występuje w renomowanych salach koncertowych.

O albumie
LEGEND to spojrzenie na twórczość Henryka Wieniawskiego oczami współczesnych instrumentalistów. Jego pomysłodawcą jest znakomity skrzypek Adam Bałdych, który podjął się reinterpretacji najbardziej znanych utworów „czarodzieja skrzypiec”. Czerpiąc z historii, potraktował jego twórczość w bardzo indywidualny sposób, wprowadzając nowe konteksty i nowoczesne brzmienia. Na płycie LEGEND obok wirtuozerii Bałdycha usłyszymy jego kwintet oraz Agatę Szymczewską.

Patronami medialnymi albumu są: TVP Kultura, RMF ClassicCulture.pl oraz Ruch Muzyczny.
Przewiń do góry