Paweł Mykietyn
Urodzony w 1971 w Oławie. W 1997 roku ukończył studia w klasie kompozycji Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). W 1993 roku zadebiutował na festiwalu Warszawska Jesień utworem La Strada. W tym samym roku kompozycja 3 for 13 otrzymała I miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii młodych kompozytorów (w 2000 roku została zaprezentowana na Midem Classique w Cannes).
W 1995 roku Epifora zdobyła I miejsce na Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie w tej samej kategorii.
Komponował na zamówienia festiwalu Warszawska Jesień, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Festiwalu Muzyki Polskiej, Polskiego Radia, dla Elżbiety Chojnackiej, Andrzeja Bauera, Jerzego Artysza, Ewy Pobłockiej, Belcea Quartet, Orkest de Ereprijs, Icebreaker, Kronos Quartet. W latach 1990–2005 był klarnecistą w założonym przez siebie zespole muzyki współczesnej Nonstrom.
Od 1996 roku zajmuje również się pisaniem muzyki dla teatru i filmu. Stworzył oprawę dźwiękową większości spektakli Krzysztofa Warlikowskiego.
W latach 1997–2001 kierownik muzyczny w Teatrze Studio, od 2008 jest dyrektorem muzycznym Nowego Teatru w Warszawie. W 2012 roku za muzykę do filmu Essential Killing (reż. Jerzy Skolimowski) otrzymał prestiżową Prix France Musique-Sacem.
Dla Mykietyna podstawowym zagadnieniem w muzyce jest czas. Przykłada wielką wagę do matematycznej strony utworów. W swojej twórczości wyszedł od tak zwanego surkonwencjonalizmu – nawiązywania nie wprost do tradycji i przeobrażania konwencji, poprzez zastosowanie mikrotonowości, do nowej organizacji czasu muzycznego – „permanentnego accelerando”.
Laureat Paszportu „Polityki” (2000), Nagrody Mediów Publicznych „Opus” (2008), statuetki Fryderyk (2009, 2012), nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2015). Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2015).
Do ważniejszych kompozycji Mykietyna należą: Sonety Szekspira na sopran męski i fortepian, opera kameralna Ignorant i szaleniec, Ładnienie na baryton, klawesyn w stroju mikrotonowym i kwartet smyczkowy, II Symfonia, Pasja wg św. Marka, opera Czarodziejska góra, Koncert podwójny na dwa flety i orkiestrę.
Fot. Bartek Barczyk