Twórcy

Maciej Zieliński

Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.

Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie i doktoranckie w warszawskiej Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w klasie kompozycji Mariana Borkowskiego oraz studia podyplomowe w Royal Academy of Music w Londynie w klasie Paula Pattersona. Uczestniczył w kursach kompozytorskich prowadzonych m.in. przez Louisa Andriessena, Osvaldasa Balakauskasa, Zygmunta Krauzego, Witolda Szalonka.

Otrzymał wiele nagród w konkursach kompozytorskich, w tym dwie międzynarodowe w Niemczech i w Czechach. W Londynie został także uhonorowany Josiah Parker Composition Prize i Alan Bush Composition Prize.

W sezonie 2011/2012 pełnił funkcję Kompozytora Rezydenta Polskiej Orkiestry Radiowej. Utwory Zielińskiego były prezentowane podczas wielu festiwali, m.in.: Warszawska Jesień, World Music Days, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Park Lane Festival, Presteigne Festival. Zostały wydane na płytach przez: EMI Music Polska, Universal Music, DUX, Acte Préalable, Polskie Nagrania. Albumy z muzyką Zielińskiego były nominowane i uhonorowane nagrodą „Fryderyk”, a w 2012 on sam był nominowany do tej nagrody w kategorii Kompozytor Roku.

Ważne miejsce w dorobku Zielińskiego zajmuje muzyka filmowa. W latach 2016 i 2017 był nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej „Orły” za muzykę do filmów Fotograf (reż. W. Krzystek) i Sługi Boże (reż. M. Gawryś). W 2019 roku otrzymał New Filmmakers Los Angeles Award (‘Best Score’) za muzykę do Alaska is a Drag (reż. S. Bennett) oraz nominację do Crystal Pine Award na International Sound and Film Music Festival w Puli za muzykę do Stanu wyjątkowego (reż. V. Brešan).


Fot. Bartek Barczyk
Przewiń do góry