Twórcy

Aleksander Nowak

Urodził się w 1979 roku w Gliwicach. Odbył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie kompozycji Aleksandra Lasonia, oraz w University of Louisville School of Music pod kierunkiem Steve’a Rouse’a. Laureat stypendium Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżniony m.in. nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury” (2011) oraz Paszportem „Polityki” (2018).

Od roku 2008 jest zatrudniony w Katedrze Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Katowicach. W roku 2010 otrzymał stopień doktora, w 2016 uzyskał habilitację. Od roku 2020 pełni funkcję Kierownika Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki. W latach 2011–2020 był prezesem katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich.

Utwory Aleksandra Nowaka były prezentowane na wielu prestiżowych festiwalach (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie i inne), a także na koncertach w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich (między innymi podczas 54. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu). Zamawiali i wykonywali je London Sinfonietta, Polska Orkiestra Radiowa, Alarm Will Sound, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Orkiestra Muzyki Nowej, Kwartet Śląski.

Istotne miejsce w twórczości Nowaka zajmuje opera: w 2008 roku powstała opera kameralna Sudden Rain, a w 2015 roku Space Opera do tekstu bułgarskiego pisarza Georgiego Gospodinowa. W 2018 roku, podczas festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie, wystawiona została ahat-ilī – siostra bogów do libretta Olgi Tokarczuk, zaś w roku 2019, na zamówienie festiwalu Auksodrone, kompozytor stworzył dramat muzyczny Drach do libretta Szczepana Twardocha. Współpraca twórców ma swój ciąg dalszy i zaowocowała powstaniem kolejnych utworów – Syrena. Melodrama aeterna (2020) oraz Pokora. Dramma giocoso (2021).

W roku 2021 został uhonorowany nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku, zaś albumy ahat-ilī – siostra bogów i Syrena. Melodrama aeterna (ANAKLASIS) otrzymały statuetkę Fryderyk.


Fot. Paweł Stelmach
Przewiń do góry