Wykonawcy

Marek Moś

Wybitny polski dyrygent, skrzypek i kameralista. Założyciel i dyrektor artystyczny AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, a także dyrektor artystyczny festiwalu Letnia Filharmonia AUKSO i pierwszy dyrygent Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego, z którym występował podczas prestiżowych festiwali i na najznakomitszych estradach świata, takich jak Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Merkin Hall w Nowym Jorku.

Z Kwartetem Śląskim dokonał około trzydziestu prawykonań utworów polskich i zagranicznych, z których znakomita większość została dedykowana zespołowi. Ma w dorobku liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych CD Accord, Olympia, Partridge, Thesis, Wergo, zarówno z Kwartetem Śląskiem, jak i Orkiestrą AUKSO. Wiele z nich otrzymało nagrodę „Fryderyk”.

Marek Moś jest laureatem licznych nagród, m.in. Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005). W 2009 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Miasta Tychy. Poza intensywną aktywnością koncertową i nagraniową, wykłada w Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach.


Fot. Dorota Koperska
Przewiń do góry