Wykonawcy

Robert Rich

Studiował muzykę eksperymentalną w prestiżowym Center for Computer Research in Music and Acoustics w Stanford University, zdobył także dyplom z psychologii, zajmując się badaniem tzw. świadomych snów. Amerykański pionier muzyki elektronicznej, przyczynił się do wyodrębnienia w niej nowych gatunków, takich jak ambient, dark ambient, tribal, trance. Znany jest z tego, że sam konstruuje swoje syntezatory.

W 1982 roku wykonał pierwszy z legendarnych już Koncertów Snu (All-Night Sleep Concerts), całonocnych wydarzeń, realizowanych dla śpiącej publiczności. Jeden z nich, Somnium ukazał się na 7-godzinnej płycie DVD (Hypnos, 2001) i należy do najdłuższych ciągłych utworów, które doczekały się wydania. W 2014 roku zostało ono wznowione i rozwinięte do 15-godzinnego nagrania blu-ray, zatytułowanego Perpetual (Soundscape).

Robert Rich występował na trzech kontynentach, zarówno na festiwalach, jak i w jaskiniach, planetariach czy katedrach. Jeden z jego All-Night Sleep Concerts został zrealizowany także w Polsce w ramach festiwalu Unsound (2013). Wydał ponad 50 albumów, a jego muzykę można usłyszeć w filmach i programach telewizyjnych. Kreowane przez niego brzmienia są dostępne w dźwiękowych bibliotekach – korzystają z nich kolejne pokolenia twórców muzyki elektronicznej. Wspiera innych artystów także jako reżyser dźwięku i twórca masteringu. Współpracował ze Steve’em Roachem, Lustmordem, Ianem Boddym, Davidem Tornem, Alio Die, Paulem Haslingerem, Markusem Reuterem.


Fot. Brian Tirpack
Przewiń do góry