Wykonawcy

Krzysztof Knittel

Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, pionier muzyki elektronicznej w Polsce, zafascynowany szerokimi możliwościami mediów elektronicznych i muzyką improwizowaną oraz intuitywną. Urodzony w Warszawie, studiował tam w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej reżyserię dźwięku oraz kompozycję w klasie Tadeusza Bairda, Andrzeja Dobrowolskiego i Włodzimierza Kotońskiego. Zainteresowania wynikające z łączenia muzyki z matematyką rozwijał na kursach organizowanych przez PAN, brał też udział w Międzynarodowych Letnich Kursach Nowej Muzyki w Darmstadcie. Współpracował ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia oraz The Center of the Creative and Performing Arts w Buffalo.

Był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień (1995–1998), prezesem Związku Kompozytorów Polskich (1999–2003) oraz Polskiej Rady Muzycznej (2005–2017). Otrzymał w 2003 roku nagrodę ZKP, w 2005 roku Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Utwory Knittla funkcjonują na pograniczu różnych stylów i gatunków, a rozpoznawalnym składnikiem wielu jest element improwizacji i performance’u. Ma w dorobku muzykę do baletu, teatru, filmu, kompozycje elektroakustyczne, instalacje dźwiękowe, a także utwory religijne oraz związane z wydarzeniami historycznymi. Jego dyskografia obejmuje ponad 50 płyt. Do najważniejszych kompozycji Knittla należą: Kwartet smyczkowy „Ursus”, Histoire III na klawesyn i taśmę, El maale rachamim, Męka Pańska według św. Mateusza.


Fot. Bartek Barczyk
Przewiń do góry