Aktualności

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

29 / 04 / 2024
Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

W katalogu ANAKLASIS istotne miejsce zajmuje twórczość Agaty Zubel. Jej utwory zarejestrowane są na blu-rayu w serii IMAGES pod tytułem BILDBESCHREIBUNG (ANA 002) oraz na dwóch krążkach serii SOUNDS: POLISH HEROINS OF MUSIC (ANA 014) oraz CONTEMPORARY CARILLON (ANA 016). Agatę Zubel możemy również usłyszeć jako wykonawczynię i interpretatorkę twórczości Stanisława Moniuszki na płycie E-ŚPIEWNIK (ANA 009) z serii REVISIONS.

Wyjątkowym albumem, który ukazał się z końcem ubiegłego roku, jest także ORESTEJA (ANA 025) – dramatopera Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej, w której autorki połączyły antyczną tragedię z nowoczesnymi środkami wyrazu artystycznego. To właśnie ta płyta otrzymała statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna.

Nagrodę w imieniu kompozytorki odebrał dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy, który podkreślił znaczenie muzyki jednej z aktualnie najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych polskich kompozytorek. – Dziękuję Agacie Zubel za wspaniałą muzykę, za genialne dzieło wykonane przez wspaniałych artystów. Co najważniejsze – świetnie zrealizowane. Bardzo Państwu polecam ten album i muzykę Agaty Zubel, bo ona jest ponadczasowa.

fot. Filip Radwański / AKPA
fot. Filip Radwański / AKPA

Ponadczasowa jest także twórczość antycznych dramatopisarzy, która wciąż porusza odbiorców i jest inspiracją dla artystów. Podstawą tej współczesnej dramatopery stało się dzieło Ajschylosa, o tym samym tytule, które opowiada o rodzinnych dramatach, krwawych zbrodniach i sile przeznaczenia. Niewątpliwą jakość albumu zawdzięczamy znakomitym wykonawcom: oprócz Chóru Polskiego Radia pod batutą Szymona Wyrzykowskiego w nagraniu udział wzięli – wybitna aktorka Danuta Stenka oraz uznani soliści: Anna Zawisza, Michał Sławecki, Tomasz Piluchowski.

To kolejne wyróżnienie dla marki fonograficznej ANAKLASIS, która w minionych latach otrzymała trzy statuetki. W 2021 roku w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa triumfowała opera ahat-ilī – siostra bogów do muzyki Alka Nowaka i libretta noblistki – Olgi Tokarczuk. Rok później w tej samej kategorii zwyciężyło wspólne dzieło Alka Nowaka i Szczepana Twardocha pt. SYRENA MELODRAMA AETERNA. Z kolei w zeszłym roku statuetkę w kategorii Muzyka Kameralna – Duety otrzymał Maciej Frąckiewicz za RELIEFY – niezarejestrowane dotąd utwory Andrzeja Krzanowskiego.


#wyostrzsłuch na ANAKLASIS!


ANAKLASIS

A DIVISION OF

PWM EDITIONwww.facebook.com/anaklasisrecords/

www.instagram.com/anaklasis

 

Przewiń do góry