Twórcy

Adam Pierończyk

Saksofonista jazzowy i kompozytor; jedna z czołowych postaci polskiej i europejskiej sceny jazzowej. Kilkunastokrotny Najlepszy Saksofonista Sopranowy według magazynu „Jazz Forum”.

Początki jego kariery związane są ze środowiskiem jazzowym w Niemczech, gdzie studiował w Folkwang Universität der Künste w Essen. Występował w klubach i na festiwalach jazzowych w niemal całej Europie, Izraelu, Kazachstanie, Kirgizji, Maroku, Iranie, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Meksyku i Chinach.

Nagrywał i występował ze światową plejadą muzyków jazzowych, takich jak Miroslav Vitous (płyty Wings, Ad-lib Orbits, Live at NOSPR), Archie Shepp, Sam Rivers, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Bobby McFerrin, Gary Thomas (płyta Digivooco, wy brana przez „Jazz Forum” najlepszą płytą roku 2001 oraz Komeda: The Innocent Sorcerer), Anthony Cox (albumy El Buscador oraz Komeda: The Innocent Sorcerer), Joey Calderazzo, Trilok Gurtu, Mino Cinelu, Jeff ‘Tain’ Watts, Ernst Reijseger, Lee Konitz, Majid Bekkas, Greg Osby i wielu innych. Na polskim gruncie szerokim echem odbiła się artystyczna współpraca Pierończyka z Leszkiem Możdżerem, z którym nagrali płytę Talk to Jesus oraz koncertowe albumy 19–9–1999 i Live in Sofia (uznany przez „Jazz Forum” za najlepszą płytę roku 1998).

Pod własnym nazwiskiem wydał ponad dwadzieścia pięć albumów, m.in. w wytwórniach Jazzwerkstatt Berlin, PAO Records, Meta Records, For Tune. Zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym dwie statuetki Fryderyka 2011 za album Komeda: The Innocent Sorcerer. Płyta Monte Albán, z udziałem Roberta Kubiszyna i Hernána Hechta, została zaliczona do najlepszych wydawnictw jazzowych 2016 na świecie przez amerykański portal All About Jazz.

Adam Pierończyk był dyrektorem artystycznym festiwali Jazz Aux Oudayas i Jazz au Chellah w Maroku (2005–2006), Sopot Jazz Festival (2011–2015), Festiwal Jazz Juniors w Krakowie (od 2019). 


Fot. Bartek Barczyk
Przewiń do góry