Twórcy

MAJA KLECZEWSKA

Reżyserka teatralna, wybitna interpretatorka dramatów Antona Czechowa, Williama Szekspira i Elfriede Jelinek. Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Jeszcze podczas studiów współpracowała z Krzysztofem Warlikowskim przy realizacji spektaklu Elektra Sofoklesa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, pracowała również jako asystentka Krystiana Lupy w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Debiutowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie spektaklem Jordan Anny Reynolds i Moiry Buffini.

Reżyserowała spektakle m.in. w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (Czajka Czechowa), Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu (Makbet Szekspira, Opowieści Lasku Wiedeńskiego Ödöna von Horvátha), Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (Woyzeck Georga Büchnera), Narodowym Starym Teatrze w Krakowie (Sen nocy letniej Szekspira), Teatrze Narodowym w Warszawie (Fedra wg tekstów Eurypidesa, Seneki, Pera Olva Enquista i Istvána Tasnádiego), Teatrze Polskim w Bydgoszczy (Płatonow Czechowa, Cienie. Eurydyka mówi Jelinek, Burza Szekspira), Teatrze Powszechnym w Warszawie (Szczury Gerharta Hauptmanna), Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu (Czekając na barbarzyńców Johna Maxwella Coetzeego) i Teatrze Żydowskim w Warszawie (Dybuk Szymona An-skiego, Malowany ptak Jerzego Kosińskiego w koprodukcji z poznańskim Teatrem Polskim). Jej spektakle pokazywane były na festiwalach w Wenecji (Wściekłość Jelinek), Paryżu (Sen nocy letniej Szekspira), Londynie (Makbet Szekspira), Berlinie (Sen nocy letniej), Madrycie (Pod presją wg scenariusza Johna Cassavetesa).

Dwukrotnie uhonorowana nagrodą „Laur Konrada” na festiwalu Interpretacje w Katowicach, laureatka Paszportu „Polityki” w roku 2006, otrzymała również Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Srebrny Lew na Biennale w Wenecji oraz Nagrodę im. Konrada Swinarskiego
miesięcznika „Teatr”. Wykładowczyni na kierunku reżyseria Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Przewiń do góry