Twórcy

RADEK RAK

Właściwie Radosław Rak, lekarz weterynarii i pisarz, twórca literatury fantastycznej. Ukończył studia weterynaryjne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, pracuje w zawodzie.

W swojej twórczości realistyczne wątki historyczne, społeczne i obyczajowe zestawia z baśniowymi, chętnie sięga do mitów i legend. Publikował opowiadania w czasopismach „Fantastyka”, „Nowa Fantastyka”, „Lampa”, „Fraza”, „Fenix Antologia”, e-zinie „Esensja”, antologiach Legendy polskie i Tarnowskie Góry Fantastycznie, antologii charytatywnej 24/02/2022. Dla biblioteki internetowej Wolne Lektury napisał Małe zwierzątka.

Jako powieściopisarz zadebiutował w 2014 roku książką Kocham cię, Lilith. Za kolejną – Puste niebo (2016) – zdobył Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Największą popularność przyniosła mu wydana w 2019 roku Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę Główną w Nagrodzie Literackiej im. J. Żuławskiego, nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Polska Książka Roku, Nagrodę im. J.A. Zajdla, nagrodę Śląkfa, Achievement Award w kategorii Best Written Work of Fiction 2021, przyznaną przez European Science Fiction Society Award. Na podstawie powieści Aleksander Nowak skomponował operę, a Beniamin M. Bukowski stworzył spektakl, wystawiony w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie w 2022 roku. Za ostatnią jak dotąd powieść Agla. Alef (2022) Radek Rak otrzymał Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2022.
Przewiń do góry