Twórcy

Szczepan Twardoch

Pisarz i publicysta, urodzony w 1979 roku w Żernicy. Z wykształcenia socjolog, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Specjalista w dziedzinie języka i kultury śląskiej. Autor bestsellerowych powieści: Morfina (2012), Drach (2014), Król (2016) i Królestwo (2018). W jego dorobku ważne miejsce zajmują również: powieść Wieczny Grunwald (2010), uchodząca za odkrycie literackie, tom dzienników Wieloryby i ćmy (2015), zbiór opowiadań Ballada o pewnej panience (2017), a także wybór felietonów Jak nie zostałem poetą (2019) i Wielkie Księstwo Groteski (2021).

Proza Szczepana Twardocha uważana jest za jedno z objawień polskiej literatury pięknej ostatnich lat. Autor, ceniony niezwykle przez krytykę, szerszej publiczności dał się poznać dzięki Morfinie, za którą otrzymał Paszport „Polityki”. Prawa do jego utworów zostały sprzedane do kilkunastu krajów. W kwietniu 2020 roku miała miejsce premiera Króla w Stanach Zjednoczonych. Najnowsza powieść pisarza, Pokora (2020), opowiada o władzy i uległości. Twardoch interesuje się problemem tożsamościowym na wielu płaszczyznach; zarówno w prozie, jak i w publicystyce pochyla się nad zagadnieniem identyfikacji narodowej. Świat rzeczywisty i fantastyczny, psychologizm i realizm, historia prawdziwa i alternatywna, stanowią kanwę, na której opiera swoją narrację.

Szczepan Twardoch jest laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, „Brücke Berlin” Preis, Śląskiego Wawrzyna Literackiego, Nagrody Kulturalnej Onetu O!Lśnienie, Nagrody Czytelników Literackiej Nagrody Nike; wyróżniony został rekordową liczbą nominacji (m.in. do nagród Nike, Gdynia i Angelus). W 2019 roku otrzymał polsko-niemiecką Nagrodę Literacką im. Samuela Bogumiła Lindego, a w 2022 otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Kutza.

Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku.


Fot. Zuza Krajewska
Przewiń do góry