Twórcy

Piotr Orzechowski

Rocznik 1990. Pianista i kompozytor jazzowy, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków młodego pokolenia. Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie, następnie w Berklee College of Music w Walencji; absolwent Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. I nagrody w prestiżowym Montreux Jazz Solo Piano Competition w Szwajcarii (2011), czy Jazz Hoeilaart w Belgii (2011). Zdobył również Grand Prix Jazz Melomani (2012, 2014) oraz Nagrodę Kulturalną Onetu O!Lśnienie (2017) za wydawnictwo 24 Preludes & Improvisations. Otrzymał nominacje do nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej, Fryderyk, Gwarancje Kultury TVP Kultura. Od czasu głośnego zwycięstwa w Montreux występuje na całym świecie, a jego albumy solowe sygnuje Decca Classics.

Jako improwizator i twórca w sobie tylko właściwy sposób łączy elementy rozmaitych stylów, form i gatunków muzycznych, dokonując ich twórczej analizy i śmiałej reinterpretacji. Współpracował z najwybitniejszymi postaciami muzyki współczesnej (Philip Glass, Steve Reich, Krzysztof Knittel, Krzysztof Penderecki) oraz jazzu (Randy Brecker, Avishai Cohen, Victor Mendoza, Michał Urbaniak, Carlos Zíngaro). Występował z czołówką polskich orkiestr, m.in.: Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną AUKSO, Polską Orkiestrą Radiową. Jest założycielem i członkiem High Definition Quartet.

Na jego dorobek fonograficzny składają się m.in. trzy albumy solowe wydane pod pseudonimem Pianohooligan, trzy z High Definition Quartet, a także płyty z pianinem Rhodesa: nagrany z Marcinem Maseckim i Capellą Cracoviensis Bach Rewrite z interpretacją koncertów klawesynowych oraz Works for Rhodes Piano & Strings, na którym z towarzyszeniem AUKSO interpretuje utwory Zygmunta Krauzego, Sławomira Kupczaka, Aleksandra Nowaka i Marcina Stańczyka.


Fot. Adam Golec
Przewiń do góry