Twórcy

Andrzej Krzanowski

Kompozytor i akordeonista. Urodzony 9 kwietnia 1951 roku w Bielsku-Białej, zmarł 1 października 1990 roku w Pszczynie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach kompozycję pod kierunkiem Henryka Mikołaja Góreckiego (1971–1975) oraz grę na akordeonie u Joachima Pichury. Występował na licznych festiwalach, takich jak I Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Digne-les-Bains, Dresdner Musikfestspiele, Musikprotokoll w Grazu, XV Międzynarodowy Festiwal w Pontino, Gaudeamus Music Week, Encontros Gulbenkian de Música Contemporânea w Lizbonie, Musica 83 w Strasburgu i wielu innych. Jako kompozytor debiutował początkiem lat siedemdziesiątych XX wieku na Śląskiej Trybunie Kompozytorów, koncertach Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach oraz na festiwalach Młodzi Muzycy Młodemu Miastu w Stalowej Woli (1975, 1976) oraz Spotkaniach Muzycznych w Baranowie (1976), prezentując m. in. Audycję I, II i IV.

W 1975 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, a następnie w 1976 roku – w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W latach 1984 i 1986 wykładał na Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadcie, a w 1987 na międzynarodowych kursach Letniej Akademii „Time of Music” w Viitasaari w Finlandii.

W 1984 otrzymał zamówienie od Krzysztofa Pendereckiego, w wyniku którego skomponował II Symfonię. W 1986 uzyskał stypendium Witolda Lutosławskiego, a w 1988 – stypendium Scottish Arts Council.

Andrzej Krzanowski był laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1985) oraz wielu nagród na konkursach kompozytorskich, m.in. w 1976 – II nagrody na XIX Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich za Canti di Wratislavia na orkiestrę, w tym samym roku – I nagrody na Konkursie Kompozytorskim im. Artura Malawskiego w Krakowie za Kwartet smyczkowy nr 1 (wersja B), dwukrotnie III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Carla Marii von Webera w Dreźnie – w 1978 za Kwartet smyczkowy nr 1 (wersja A) oraz w 1979 za Kwartet smyczkowy nr 2, w 1978 – wyróżnienia na Konkursie Kompozytorskim w Stalowej Woli za koncert dla ośmiu wykonawców Con vigore, w 1979 – I nagrody na Konkursie Kompozytorskim Naczelnej Redakcji Muzycznej Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie za Fugę na kwintet akordeonowy, w 1980 – III nagrody na Konkursie Kompozytorskim im. Artura Malawskiego za Alkagran czyli Jedno miejsce na prawym brzegu Wisły na kwintet akordeonowy, w 1981 – I nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na utwór akordeonowy w Digne-les-Bains za Wiatr echo niesie po polanie (wersja B) na akordeon i klawesyn amplifikowany oraz wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Fundacji Gaudeamus za Trzy medytacje na akordeon, w 1985 – I nagrody na Konkursie Kompozytorskim na utwór na organy solo w Kamieniu Pomorskim za Relief III, w tym samym roku – na I Ogólnopolskim Konkursie Kompozycji Akordeonowych w Rzeszowie: II nagrody za Trzy etiudy oraz III nagrody za Capriccio, w 1986 – wyróżnienia na Konkursie Kompozytorskim zorganizowanym z okazji 25-lecia festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna za utwór Gdzie kończy się tęcza na perkusję i klarnet basowy oraz II nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Anconie na utwór akordeonowy za Trzy etiudy, w 1987 – II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Digne-les-Bains za Over the Rainbow na altówkę, perkusję i akordeon.


Fot. Manfred Melzer

 

Zachęcamy także do odwiedzania portalu poświęconego Andrzejowi Krzanowskiemu, którego Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem. Portal stanowi bazę wiedzy o kompozytorze i jego muzyce, zbierającą w jednym miejscu najważniejsze informacje, ale też nieznane dotąd szczegóły i anegdoty. Wszyscy, którzy chcieliby wnieść swój wkład w tworzenie strony bądź wzbogacić ją o dodatkowe informacje czy materiały, mogą kontaktować się z Fundacją im. Andrzeja Krzanowskiego, która sprawuje opiekę nad projektem. Sprawdź na www.andrzejkrzanowski.pl

Przewiń do góry