Twórcy

Bester Quartet

Polska grupa muzyczna założona w 1997 roku jako The Cracow Klezmer Band z inicjatywy Jarosława Bestera. Zespół tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni i jazzowi. Ich repertuar charakteryzuje się szerokim przekrojem stylistycznym, w którym zasymilowane zostały elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki. Istotną rolę pełni improwizacja, będąca czynnikiem formotwórczym i muzyczną osią zespołu.

Za sprawą wypracowania oryginalnego, nowatorskiego stylu, widocznego w kompozycjach własnych i specjalnie przygotowywanych aranżacjach, zespół nieustannie zdobywa uznanie zarówno krytyki muzycznej, jak i publiczności na całym świecie. W swoim dorobku fonograficznym posiadają liczne nagrania dla stacji telewizyjnych i radiowych w Polsce i na świecie. Owocem wieloletniej współpracy z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna jest dziewięć wydanych albumów.

Grupa występowała i nagrywała z wieloma wybitnymi artystami szeroko rozumianej muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej, takimi jak: John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, John McLean, Don Byron, Frank London, Marek Moś i AUKSO — Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Dorota Miśkiewicz, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha. Zespół dawał koncerty w wielu prestiżowych salach w krajach Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Bliskiego Wschodu.


Fot. Jakub Słabek
Przewiń do góry