Twórcy

Aleksander Nowak

Urodził się w 1979 roku w Gliwicach. Studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kompozycji Aleksandra Lasonia oraz w University of Louisville School of Music pod kierunkiem Steve’a Rouse’a. Laureat stypendium Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżniony m.in. nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury” (2011), Paszportem „Polityki” (2018) oraz Koryfeuszem Muzyki Polskiej (2021).

Od 2008 roku jest zatrudniony w Katedrze Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2010 otrzymał stopień doktora, w 2016 uzyskał habilitację, a w 2022 – tytuł profesora. Od 2020 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki. W latach 2011–2020 był prezesem katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich.

Utwory Aleksandra Nowaka były prezentowane na wielu prestiżowych festiwalach (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie i innych), a także na koncertach w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich (między innymi podczas 54. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu). Zamawiali i wykonywali je London Sinfonietta, Polska Orkiestra Radiowa, Alarm Will Sound, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Orkiestra Muzyki Nowej, Kwartet Śląski.

Istotne miejsce w twórczości Nowaka zajmuje opera: w 2008 roku powstała opera kameralna Sudden Rain, a w 2015 – Space Opera do tekstu bułgarskiego pisarza Georgiego Gospodinowa. W 2018 roku, podczas festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie, wystawiona została ahat-ilī – siostra bogów do libretta Olgi Tokarczuk, a w 2019, na zamówienie festiwalu Auksodrone, kompozytor stworzył dramat muzyczny Drach do libretta Szczepana Twardocha. Współpraca twórców zaowocowała powstaniem kolejnych utworów – Syrena. Melodrama aeterna (2020) oraz Pokora. Dramma giocoso (2021). W 2021 roku Aleksander Nowak skomponował Lo firgai. Maskę, monodram na podstawie opowiadania Maska Stanisława Lema.

W 2021 roku album z ahat-ilī – siostra bogów (ANAKLASIS) otrzymał statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa, a rok później w tej samej kategorii Fryderykiem nagrodzono album Syrena. Melodrama aeterna (ANAKLASIS).
Przewiń do góry