Wykonawcy

Łukasz Konieczny

Bas. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu (2009). Brał udział w kursach mistrzowskich takich pedagogów i śpiewaków jak Christian Elsner, Deborah Polaski, David Syrus, Jane Henschel, Linda Watson, Franz Grundheber. Jego przygotowanie sceniczne uzupełniły kursy aktorskie w Międzynarodowej Szkole Filmowej IFS w Kolonii. Zdobył nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Pieśni w Istambule w 2010 roku.

W latach 2011–2019 solista Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie. W repertuarze ma ponad 50 ról operowych, m.in. w dziełach W. A. Mozarta (Bartolo w Weselu Figara, Masetto w Don Giovannim), J. Offenbacha (Crespel w Opowieściach Hoffmanna), G. Verdiego (Sparafucile w Rigoletcie, Banco w Makbecie), R. Wagnera (Fafner w Złocie Renu, Hunding w Walkirii), B. Martinů (Minotaurus w Ariadne).

Ważnym wydarzeniami w jego karierze były również: wykonanie partii basowej w Weselu Strawińskiego podczas międzynarodowego Klavier-Festival Ruhr 2013 oraz partii basowej w Polskim Requiem Krzysztofa Pendereckiego podczas Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie 2014. W 2015 debiutował w roli Rocca w Fideliu w Mainfranken Theater w Würzburgu. W Polsce wystąpił m.in. w roli Dra Behrensa w prawykonaniu opery Czarodziejska góra Pawła Mykietyna w reżyserii Andrzeja Chyry.

W 2017 roku Łukasz Konieczny zadebiutował na deskach Bayerische Staatsoper w Monachium jako Barone Douphol w Traviacie Verdiego, w obsadzie razem z m.in. Plácidem Domingiem i Dianą Damrau. Występował również w Staatsoper w Hamburgu (Sparafucile w Rigoletcie Verdiego) i w Théâtre du Capitole w Tuluzie (Requiem Mozarta). Na scenie Semperoper w Dreźnie można go było zobaczyć w sezonie 2017/2018 w roli Crespela (Opowieści Hoffmanna) oraz Lodovica (Otello Verdiego). W 2019 ramach Roku Moniuszkowskiego artysta zaprezentował pieśni kompozytora podczas recitalu w Operze Narodowej.


Fot. Iris Martem
Przewiń do góry