Wykonawcy

Maria Piotrowska-Bogalecka

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (ukończyła kierunki dyrygentura chóralna oraz edukacja muzyczna) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (podyplomowe studia z teorii muzyki). Studiowała również w Instytucie Kodálya w Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta, a swój dyrygencki warsztat doskonaliła w trakcie kursów w kraju i za granicą (m.in. Eric Ericson Masterclass w Haarlem, International Kodály Seminar w Kecskemét, Studium Chorale Masterclass for Choral Conductors w Maastricht). Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Chorzów.

Laureatka XI Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu, na którym otrzymała pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalną im. Edmunda Maćkowiaka za najlepszą metodę pracy z chórem. W 2009 wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego. Jako założycielka i kierownik artystyczny istniejącego od 2007 roku Zespołu Wokalnego Contento Core przygotowała ponad 70 koncertów, uczestniczyła w kilkudziesięciu festiwalach i cyklach koncertowych, koordynowała kilkanaście projektów, przygotowała kilka prawykonań oraz nagrała dwie płyty.

Była koordynatorem Międzynarodowego Festiwalu Chórów Akademii Muzycznych KoChAM w 2015 roku, a w latach 2015–2017 sprawowała funkcję kuratora regionu śląskiego ministerialnego programu Śpiewająca Polska, działającego przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Od września 2017 roku pracuje jako chórmistrz Chóru Polskiego Radia, a od września 2018 roku jest dyrektorem artystycznym zespołu.

W 2012 obroniła pracę doktorską w dziedzinie dyrygentura chóralna, a w 2014 roku opublikowała książkę Decorum et varietas. Psalmy w muzyce wokalnej i wokalno-instrumentalnej polskiego baroku. Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Katowicach.


Fot. Magdalena Hałas
Przewiń do góry