Wykonawcy

Frank Wörner

Bas-baryton, urodzony w Esslingen nad Neckarem w południowych Niemczech. Studiował wokalistykę i pedagogikę muzyczną w konserwatorium w Stuttgarcie, a następnie w Schola Cantorum w Bazylei, gdzie poświęcił się muzyce dawnej i grze na lutni renesansowej oraz rozpoczął zaawansowane studia wokalne pod okiem Kurta Widmera. Następnie powrócił do Stuttgartu jako student klasy operowej Luisy Bosabalian i Carla Davisa.

Jest aktywnym wykonawcą zarówno muzyki współczesnej, jak i klasycznej. Występuje w Niemczech, Włoszech i Brazylii w obiegowym repertuarze koncertowym i operowym, a oprócz tego współpracuje z uznanymi zespołami muzyki nowej, takimi jak Ensemble Contrechamps, KNM Berlin, Nieuw Ensemble czy Klangforum Wien, wielokrotnie uczestnicząc w prawykonaniach nowych utworów w całej Europie. Wraz z Ensemble Modern i śpiewaczką fado, Cristiną Branco, wystąpił jako solista w serii wieczornych koncertów Com que voz Stefana Gervasoniego w Porto, Paryżu, Brukseli, Frankfurcie i Berlinie. W 2018 wziął udział w przedstawieniu scenicznej wersji tego projektu w Teatro Real w Madrycie. Z musikFabrik i Chórem Kameralnym RIAS wystąpił gościnnie w oratorium Hinter der Mauer Samira Odeh-Tamimiego, zaprezentowanym w Berlinie, Dreźnie i Jerozolimie. W 2017 został zaproszony do współpracy przez kijowski Ukho-Ensemble.

Do 2014 Wörner prowadził klasę wokalistyki i wykładał współczesną muzykę teatralną w konserwatorium w Stuttgarcie. Jako reżyser zrealizował i wystawił dzieła Györgya Ligetiego (Aventures i Nouvelles Aventures), Samuela Becketta (Komedia), Georgesa Aperghisa (sekstet L’Origine des espèces) oraz Stefana Litwina (Nacht mit Gästen). Od 2011 jest profesorem katedry wokalistyki oraz prodziekanem Wydziału Wokalistyki w konserwatorium w Saarbrücken. Prowadził kursy mistrzowskie w zakresie wykonawstwa wokalnego muzyki współczesnej w Konserwatorium Paryskim, na uniwersytetach muzycznych w Warszawie, Bukareszcie, Grazu oraz w Harvard University.
Przewiń do góry