Wykonawcy

Klangforum Wien

Dwudziestu czterech muzyków z dziesięciu krajów – Australii, Austrii, Bułgarii, Finlandii, Francji, Grecji, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji i Włoch, którzy we współpracy kierują się ideą przywrócenia muzyce należnego jej miejsca we współczesnym społeczeństwie.

Założony przez Beata Furrera zespół ma na swoim koncie prawykonania około 500 utworów, ponad 70 płyt oraz około 2000 występów na prestiżowych festiwalach, w najbardziej renomowanych salach koncertowych i teatrach operowych w Europie, obu Amerykach i w Japonii. Otrzymał liczne wyróżnienia i nagrody.

Od roku 1997 pierwszym dyrygentem zespołu był Sylvain Cambreling, a od sezonu 2018/2019 Bas Wiegesr. Na mocy jednomyślnej decyzji muzyków Klangforum Wien, tytuł honorowych członków zespołu otrzymali Sylvain Cambreling, Friedrich Cerha i Beat Furrer.

Przez lata swej działalności Klangforum Wien stworzyło silne artystyczne i emocjonalne więzi z wybitnymi kompozytorami, dyrygentami, solistami i organizatorami wydarzeń. Kontakty te wpłynęły na ukształtowanie się profilu zespołu. W ostatnich latach wielu członków Klangforum oraz zespół jako całość coraz intensywniej zajmują się przekazywaniem wiedzy w zakresie technik oraz form muzycznego wyrazu nowym pokoleniom instrumentalistów i kompozytorów. Od 2009 realizują swój program na Uniwersytecie Sztuk Performatywnych w Grazu.

Kierunki działania zespołu wytyczane są na comiesięcznych zebraniach ogólnych, służących nieustannemu definiowaniu kolektywnej woli artystów. Muzyka jest dla nich wyrazem świadomej odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość. Podobnie jak uprawiana przezeń sztuka, Klangforum Wien jest siłą służącą ulepszeniu świata. Wkraczając na scenę, muzycy wiedzą, że jedno tylko się liczy: wszystko. Eros i siła przekonań tkwią u źródła niepowtarzalnej jakości ich koncertów.
Przewiń do góry