Wykonawcy

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

Czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, utworzona w 1990 przez kierującą do dziś zespołem dyrygentkę Annę Szostak. Zespół przede wszystkim ceniony jest za wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.

Camerata Silesia występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji m.in.: Royal Festival Hall w Londynie, Gewandhaus w Lipsku, Parco della Musica w Rzymie, Palais de Beaux-Arts oraz Le Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Royal Concertgebouw w Amsterdamie, Gran Teatro La Fenice w Wenecji, Lanfang Theatre w Pekinie. Zespół regularnie bierze udział w międzynarodowych festiwalach, będąc stałym gościem m.in. Warszawskiej Jesieni, Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Chopin i jego Europa czy Wratislavia Cantans, występując zarówno a cappella w utworach kameralnych, jak i w rozszerzonym składzie w dziełach oratoryjno-kantatowych.

Poziom pracy zespołu na niwie międzynarodowej docenił Krzysztof Penderecki, którego Pasję wg św. Łukasza, Polskie Requiem i Siedem bram Jerozolimy Camerata Silesia współwykonywała pod ręką kompozytora wielokrotnie, m.in. w Münster, Krakowie i Hamburgu, natomiast podczas Warszawskiej Jesieni uczestniczyła w wykonaniu jego Canticum Canticorum. W 2012 zespół w poszerzonym składzie został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach DVDscenicznej wersji Pasji Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Pozostając w bliskich relacjach z wieloma najważniejszymi przedstawicielami muzyki współczesnej, Camerata Silesia dokonuje licznych prawykonań utworów najnowszych, niejednokrotnie komponowanych specjalnie dla zespołu.

Camerata Silesia ma w dorobku kilkadziesiąt nagrań płytowych. W 2017 zespół kolejny raz uzyskał nominacje do nagrody Fryderyk – za płytę Camerata Silesia sings Szymański oraz Józef Zeidler: Missa ex D – Musica Sacromontana z utworami ze zbiorów sanktuarium na Świętej Górze w Gostyniu, nagraną wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka. W 2020 zespół zdobył Fryderyka za płytę Camerata Silesia sings silesian composers. Wśród najważniejszych przedsięwzięć Cameraty w ostatnim czasie należy wymienić wspólne koncerty z London Baroque Orchestra, prawykonanie Missa ex tempore Marcela Pérèsa czy wykonanie w Londynie Pasji wg św Łukasza Krzysztofa Pendereckiego z London Philharmonic Orchestra pod dyr. Władimira Jurowskiego. Od 2014 Camerata Silesia realizuje autorski cykl koncertów w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, przedstawiając zróżnicowany repertuar, obejmujący zarówno muzykę poważną, jak i tę z pogranicza muzyki jazzowej i rozrywkowej.


Fot. Bartek Barczyk
Przewiń do góry