Wykonawcy

Szymon Bywalec

Ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Jana Wincentego Hawla w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie jest obecnie pedagogiem na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu. W latach 2006–2013 był dyrektorem artystycznym Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Współpracował z tak znanymi dyrygentami, jak: Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Takuo Yuasa, Arturo Tamayo, Jacek Kaspszyk, Paul McCreesh. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował grę na oboju u Jerzego Kotyczki.

Jako stypendysta Accademia Musicale Chigiana w Sienie doskonalił swój warsztat dyrygencki w klasie mistrzowskiej Gianluigiego Gelmettiego (2001) i Lothara Zagroska (2002 – Diploma di Merito). Brał także udział w kursach mistrzowskich dla dyrygentów, prowadzonych m.in. przez Gabriela Chmurę, Kurta Masura, Zoltána Peskó i Pierre’a Bouleza.

Jest laureatem I nagrody w II Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (1998), a także dwóch nagród pozaregulaminowych w VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1999). Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, otrzymał też kilkakrotnie nagrodę Prezydenta Miasta Katowice.

Szymon Bywalec jest stałym dyrygentem Orkiestry Muzyki Nowej, którą prowadził podczas festiwali muzyki współczesnej, takich jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Poznańska Wiosna Muzyczna, Melos-Étos w Bratysławie, Aksamitna Kurtyna 2 we Lwowie, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego w Warszawie, Beijing Modern czy Hindsgavl Festival. W 2005 roku podczas festiwalu Warszawska Jesień współpracował z IRCAM i solistami Ensemble Court-circuit przy wykonaniu Répons Pierre’a Bouleza. Od 2011 Szymon Bywalec jest członkiem rady programowej festiwalu Warszawska Jesień, a w latach 2013–2016 był dyrektorem festiwalu Musica Polonica Nova.

Ma na koncie wiele światowych i polskich prawykonań. Z Orkiestrą Muzyki Nowej dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia, a także zarejestrował płytę nominowaną do nagrody Fryderyk 2003. Za album monograficzny z muzyką Weroniki Ratusińskiej otrzymał w kwietniu 2009 wraz z OMN i wytwórnią DUXwyróżnienie magazynu „Pizzicato” – Supersonic Award. Nagranie Trzech pieśni do słów Trakla Pawła Szymańskiego uzyskało w 2007 roku rekomendację na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów, a wykonane z Sinfonią Varsovią Gemisatos Magdaleny Długosz oraz things lost things invisible Ewy Trębacz z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną im. K. Szymanowskiego otrzymały rekomendacje w roku 2009. Wydana wraz z wiolonczelistą Jakobem Kullbergiem płyta CD z koncertami wiolonczelowymi kompozytorów skandynawskich (Nørgård, Nordheim, Saariaho) otrzymała w 2013 roku Lyt til Nyt Pris – Nagrodę Radia Duńskiego. W 2016 ukazała się na rynku nagrana dla firmy Decca płyta CD z Michelle Marellim i OMN.

Dyrygował Narodową Orkiestrą Radia Rumuńskiego, Orkiestrą Filharmonii Słowackiej, Węgierską Orkiestrą Symfoniczną w Miskolcu, Camerata Strumentale „Città di Prato”, Orchestra Filarmonica Europea, Ensemble Orchestral Contemporain, Melos-Étos Ensemble, Słowacką Sinfoniettą Žilina, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową oraz innymi orkiestrami w Polsce i za granicą.


Fot. Izabela Lechowicz
Przewiń do góry