Wykonawcy

Marco Blaauw

Holenderski trębacz. Od 1993 roku jest członkiem zespołu Musikfabrik z Kolonii, a także prowadzi międzynarodową karierę solową. Artysta ma w repertuarze kompozycje dedykowane mu jako pierwszemu wykonawcy przez tak wybitnych kompozytorów, jak Wolfgang Rihm, Georg Friedrich Haas, Péter Eötvös, John Zorn, Agata Zubel i Hanna Kulenty. Przez wiele lat współpracował z Karlheinzem Stockhausenem przy jego licznych projektach, m.in. realizując partię solową w Michaels Reise, a także prawykonując wiele partii solowych w największych dziełach Stockhausena – cyklach Licht oraz Klang. Marco Blaauw koncertuje z najlepszymi orkiestrami w Europie i na świecie, a także nagrywa dla najbardziej znaczących wytwórni płytowych. Jego szósta płyta solowa, zatytułowana Angels, uhonorowana została Preis der deutschen Schallplattenkritik 2014.

Prócz działań solowych, Marco Blaaw stoi na czele wielu projektów związanych z muzyką kameralną. Projekt Monochrome na zespół trąbek powstał z inspiracji muzyką La Monte Younga, eksplorując
różne techniki i zestawienia brzmień tych instrumentów. Jest liderem międzynarodowego projektu badawczo-koncertowego Global Breath, w ramach którego realizowane są wywiady z pionierami gry na trąbce, a także nagrania archiwalne. Artysta działa intensywnie również na polu pedagogicznym – prowadzi m.in. klasę trąbki w ramach Międzynarodowych Letnich Kusów Muzyki Współczesnej w Darmstadcie, a ostatnio klasę mistrzowską przy Koninklijk Conservatorium w Hadze.


Fot. Klaus Rudolph
Przewiń do góry