Wykonawcy

Kuba Więcek

Rocznik 1994. Urodzony w Rybniku saksofonista i kompozytor. Początkowo uczył się gry na wiolonczeli, a dopiero po kilku latach sięgnął po saksofon. Absolwent Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczył się u takich postaci, jak Lee Konitz, Steve Lehman czy David Binney.

Występuje ze swoim trio (Michał Barański – kontrabas, Łukasz Żyta – perkusja), ale także w licznych projektach, m.in. z Piotrem Orzechowskim,
Marcinem Maseckim, Kamilem Piotrowiczem. Był producentem muzycznym na albumach raperów Ten Typ Mes (Hello Baby) i Koza (Niebo nad Berlinem).

Doceniany przez krytykę i publiczność w Polsce i za granicą. Laureat Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku oraz Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego Mateusz za swój debiutancki album zatytułowany Another Raindrop, który ukazał się w kultowej serii „Polish Jazz”. W katalogu tym wydane zostały także dwie kolejne płyty Kuba Więcek Trio – Multitasking, którą tygodnik „Polityka” uznał za płytę roku 2019, oraz Kwiateczki, z Pauliną Przybysz (2021), wyróżnioną Nagrodą Kulturalną Onetu O!Lśnienie (2022).

W swoich utworach Kuba Więcek łączy jazz z inspiracjami muzyką klasyczną, elektroniczną, ludową, rockiem, hip-hopem. Nieodłącznymi instrumentami
w arsenale muzyka są syntezator i komputer, z których korzysta zarówno w pracy w studiu, jak i podczas koncertów na żywo.

Od 2017 roku regularnie plasuje się wśród najlepszych saksofonistów i muzyków młodego pokolenia według plebiscytu „Jazz Forum”. W 2020 roku zaliczony przez amerykański magazyn „DownBeat” do grona dwudziestu pięciu muzyków na świecie, wpływających na kształt jazzu w przyszłości.

Fot. Michał Ramus
Przewiń do góry