Wykonawcy

Dominik Wania

Pianista jazzowy, pedagog. Rozchwytywany muzyk sesyjny. Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w New England Conservatory of Music w Bostonie.

Grał z czołówką polskiej i zagranicznej sceny jazzowej – choćby z Tomaszem Stańką czy Marcusem Millerem. Jest pianistą w kwartecie Macieja Obary, z którym nagrał albumy Unloved (2017) i Three Crowns (2019), wydane przez ECM. Z powodzeniem wykonuje muzykę filmową. Współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem – specjalnie dla Wani kompozytor napisał dziewięć utworów na fortepian solo, które ukazały się na płycie Twilight (2019). Pośród licznych nagrań znaczące miejsce w dyskografii artysty zajmuje autorski album Ravel (2013), nagrodzony statuetką Fryderyka i będący jednym z nielicznych opracowań muzyki francuskiego kompozytora na trio jazzowe. W 2020 roku nakładem ECM ukazała się najnowsza płyta artysty (także nagrodzona Fryderykiem) – Lonely Shadows, będąca pierwszym w historii solowym wydawnictwem polskiego muzyka w tej prestiżowej wytwórni. W 2021 roku na zamówienie festiwalu Auksodrone napisał utwór inspirowany obrazami Zdzisława Beksińskiego.

Artysta zajmuje się również działalnością dydaktyczną w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Fot. Bartek Barczyk
Przewiń do góry