Wykonawcy

Nelson Veras

Jeden z najbardziej oryginalnych i cenionych na świecie gitarzystów. W ciągu wielu lat artystycznej aktywności wypracował własny, unikatowy styl będący wynikiem połączenia brzmienia gitary klasycznej z jazzem oraz muzyką brazylijską.

Urodzony w 1977 roku w Salvadorze w Brazylii, od czternastego roku życia mieszka w Paryżu. Już jako szesnastolatek wywołał duże zainteresowanie, dzięki występowi wraz z Patem Methenym we francuskiej telewizji. Wtedy też założył swój pierwszy zespół – kwartet, w którego skład weszli: Eric Barret, Michel Benita i Aldo Romano. W tym czasie Veras był również członkiem zespołu Palle Danielssona i Stefano Di Battisty oraz grał w sekstecie Young Lions, prowadzonym przez Michela Petruccianiego. W wieku dwudziestu lat został jednym z trzech zdobywców prestiżowej nagrody Prêmio de Música Brasileira.

W 2003 roku wydał swój debiutancki album Nelson Veras w wytwórni Label Bleu, na którym gościnnie wystąpili Magic Malik, Harmen Fraanje i Stéphane Galland. Jako lider opublikował dotąd pięć płyt; uczestniczył też w nagraniach ponad pięćdziesięciu albumów jako sideman. Współpracował z takimi muzykami, jak: Richard Galliano, Manu Katché, Gary Peacock, Mark Turner, Gary Thomas, Greg Osby, Steve Coleman, Jonathan Kreisberg, Rick Margitza, Billy Cobham, Jon Faddis, Johnny Griffin, Mokhtar Samba, Toninho Horta, David Virelles, Gerald Cleaver, Tomasz Stańko.

Koncertuje na całym świecie oraz prowadzi warsztaty. Wykłada w Paryżu w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse oraz w American School of Modern Music.

Fot. Bartek Barczyk
Przewiń do góry