Wykonawcy

LINUS ROTH

Gry na skrzypcach uczył się u Nicolasa Chumachenki w Hochschule für Musik we Fryburgu, Zakhara Brona w Lubece, Any Chumachenki w Zurychu i Monachium. Był stypendystą fundacji Anne-Sophie Mutter.

Występował m.in. z Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, SWR Symphonieorchester, Orquesta de Córdoba, Orchestra della Toscana, orkiestrami opery w Stuttgarcie i Teatru di San Carlo w Neapolu oraz Bruckner Orchester Linz.

Pasjonat muzyki kameralnej, koncertował m.in. z Nicolasem Altstaedtem, Gautierem Capuçonem, Kim Kashkashian, Albrechtem Mayerem, Danjulo Ishizaką. Od kilku lat współpracuje z pianistą José Gallardo, z którym nagrał kilka płyt. Szczególnie miejsce w jego działalności zajmuje twórczość Mieczysława Wajnberga – zarejestrował na płytach komplet jego utworów skrzypcowych (Challenge Classics). Albumy z Koncertem skrzypcowym z Deutsche Symphonie-Orchester Berlin i z Concertino z Württembergischen Kammerorchester Heilbronn zostały wyróżnione Editor’s Choice magazynu „Gramophone”. W 2015 roku założył International Weinberg Society. Był kuratorem obchodów 100. rocznicy urodzin kompozytora w Wigmore Hall w Londynie (2019).

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. dwukrotny laureat nagrody ECHO Klassik.

Prowadzi klasę skrzypiec w Leopold-Mozart-Zentrum w Augsburgu. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. L. Mozarta w Augsburgu, założonego przez siebie festiwalu Ibiza Concerts oraz festiwalu Schwäbischer Frühling w Ochsenhausen.
Przewiń do góry