Wykonawcy

PASCAL ROPHÉ

Studiował w konserwatorium w Paryżu. W 1988 roku zdobył II nagrodę w konkursie młodych dyrygentów na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Besançon.

Współpracował z Pierre’em Boulezem i Davidem Robertsonem w ramach Ensemble Intercontemporain oraz z Pascalem Dusapin. Dyrektor muzyczny Orchestre philharmonique de Liège (2006–2009), Orchestre national des Pays de la Loire (2014–2022), obecnie Chorwackiej Orkiestry Symfonicznej Radia i Telewizji.

Regularnie prowadzi koncerty Orchestre philharmonique de Radio France, Orchestre national de France, BBC Symphony Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, London Sinfonietta, NHK Symphony Orchestra, Orchestre de la Suisse Romande, SWR Sinfonieorchester, z którymi dokonał licznych nagrań, chwalonych przez krytykę i wyróżnionych m.in. nagrodami Diapason d’Or i Choc de la musique.

Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, ale nie stroni od klasycznego repertuaru symfonicznego. Jest aktywny również na niwie operowej. Dyrygował dziełami scenicznymi Debussy’ego, Wagnera, Masseneta, Poulenca, jak też współczesnymi; dokonał wielu prawykonań, m.in. opery Salvatore Sciarrina Luci mie traditrici (pod niemieckim tytułem) na festiwalu w Schwetzingen, Koncertu na marimbę i wibrafon Michaela Mantlera z hr-Sinfonieorchester, opery Bruna Mantovaniego Akhmatova w Opéra Bastille w Paryżu, II Symfonii „Âme” Philippe’a Schoellera z Orchestre philharmonique de Radio France.
Przewiń do góry