Wykonawcy

JOSÉ MARIA FLORÊNCIO

Urodzony w Fortalezy, od 1985 roku mieszka w Polsce. Kształcił się na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte, w Juilliard School of Music w Nowym Jorku i Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. W Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył studia dyrgenckie u Henryka Czyża.

Piastował stanowiska dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, dyrektora muzycznego Opery Wrocławskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu i Opery Bałtyckiej w Gdańsku, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej oraz Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie, dyrygenta tytularnego orkiestry Theatro Municipal de São Paulo, szefa-dyrygenta Capelli Bydgostiensis. Współpracował z Izraelską Orkiestrą Symfoniczną, Academy of St Martin in the Fields, Beethoven Orchester Bonn, Orquestra Sinfônica Brasileira i innymi zespołami.

Wykonuje repertuar od barokowego po współczesny, w tym wiele dzieł scenicznych. Dokonał wielu prawykonań, w tym Brazyljiczyka w Paryżu J. Offenbacha / M. Małeckiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, oper Electra M. Theodorakisa w Grand Théâtre de Luxembourg i Tides and Waves Joanny Bruzdowicz podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992). Ma w dorobku blisko dwadzieścia płyt. Dokonał też licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Uhonorowany m.in. Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przewiń do góry