Wykonawcy

Agata Schmidt

Mezzosopran. W 2010 roku ukończyła z wyróżnieniem bydgoską Akademię Muzyczną w klasie prof. Hanny Michalak. Jest laureatką drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Grand Prix de l’Opéra w Bukareszcie (2015) oraz nagrody za najlepsze wykonanie pieśni polskich na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (2016).

W Opéra Garnier zadebiutowała tytułową rolą w Orfeuszu i Eurydyce Glucka w inscenizacji Piny Bausch, zdobywając dwie prestiżowe nagrody: Prix L’AROP i Prix Carpeaux dla najlepszego młodego śpiewaka 2014 roku. W roli Orfeusza powróciła także do Palais Garnier w 2018 roku. Na scenach francuskich zadebiutowała również w rolach: Driady w Ariadnie na Naxos oraz Trzeciej nimfy w Rusałce w Opéra Bastille; tytułowego Orfeusza w Orfeuszu i Eurydyce w Opéra National de Bordeaux, tytułowej roli w Gwałcie na Lukrecji i Constanzy w Bezludnej wyspie oraz w scenicznym wystawieniu Stabat Mater Dvořáka w Opéra National de Montpellier, a także Marty i Pantalis w Mefistofelesie na deskach Opéra de Lyon. W 2016 roku zadebiutowała jako Trzecia Dama w Czarodziejskim flecie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a w następnych sezonach również jako Suzuki w Madamie Butterfly.

Z repertuarem kameralnym i oratoryjnym koncertowała między innymi w Palais Garnier, Auditorium Maison de la Radio, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Amphithéâtre del’Opéra Bastille, Notre Dame de Paris, St. Martin-in-the-Fields, a także na europejskich festiwalach muzycznych w Aix-en-Provence, Verbier i Aldeburgh.

Fot. Kinga Karpati
Przewiń do góry