Wykonawcy

ADAM STRUG

Śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, kurator i producent muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator polskiej i obcej muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej.

W latach 2017–2019 prowadził audycję Muzyczna podróż po Polsce w radiowej Jedynce. Od 2019 do 2021 był gospodarzem czwartkowych edycji magazynu Źródła w radiowej Dwójce. Od 2020 roku prowadzi autorski program Owszem Mazowsze w TVP3 Warszawa. Popularyzuje polską muzykę tradycyjną jako śpiewak, badacz, dziennikarz muzyczny i nauczyciel akademicki. Jest depozytariuszem religijnych i świeckich pieśni przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej, a także reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych o tej tematyce.

Strug to jeden z protoplastów powstałego przed trzydziestu laty środowiska miłośników muzyki tradycyjnej w wydaniu in crudo. Od ponad dwudziestu pięciu lat prowadzi spotkania śpiewacze poświęcone polskiemu śpiewowi tradycyjnemu. Jego działalność zaowocowała powstaniem licznych grup śpiewaczych, działających w większości miast akademickich. Wraz z zespołem Monodia Polska wykonuje polifoniczne partytury średniowiecza i renesansu. Rok w rok pojawia z tym repertuarem się na festiwalach Actus Humanus, Nowe Epifanie oraz Eufonie. Jest kuratorem muzycznym Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku, którego tematami są chorał gregoriański i szeroko rozumiana muzyka kościelna.
Przewiń do góry